Türkiye - Libya Siyasi İlişkileri

Türkiye Libya halkıyla yüzyıllara dayanan köklü ilişkilere sahiptir. Osmanlı döneminde Türk ve Libya halkları arasında başlayan münasebetler, 24 Aralık 1951 tarihinde kurulan Libya Devleti’nin, Türkiye tarafından hemen tanınmasından sonra tesis edilen diplomatik ilişkilerle yeniden ivme kazanmıştır. Libya’daki ilk Türk Büyükelçisi Celal Karasapan 4 Eylül 1953 tarihinde görevine başlamıştır.

17 Şubat 2011 devrimini müteakiben, Türkiye Ulusal Geçiş Konseyi’ni “Libya halkının tek temsilcisi” olarak tanımıştır. Trablus’un Ulusal Geçiş Konseyi’nin tam kontrolü altında girmesini müteakiben, 2 Eylül 2011 tarihinde Trablus’a Büyükelçi atayan ilk ülke olmuştur. Bununla birlikte, 2014 yılında Libya’da kötüleşen güvenlik durumu dolayısıyla, Bingazi Başkonsolosluğumuz 14 Haziran 2014 tarihinde, Trablus Büyükelçiliğimiz ise 25 Temmuz 2014 tarihinde geçici olarak faaliyetlerini durdurmuştur. Trablus Büyükelçiliğimiz bilahare 2017 yılı Ocak ayında Trablus’ta faaliyetlerine tekrar başlamıştır. Öte yandan, Misurata Başkonsolosluğumuz, açıldığı 2013 yılı Mart ayından bu yana faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

Ülkemiz 2014 yılı sonundan itibaren Libya’da ortaya çıkan diyalog sürecini desteklemiştir. Bu sürecin sonunda nihai hale getirilen Libya Siyasi Anlaşması 2015 yılının Aralık ayında Sayın Bakanımızın katıldığı törende imzalanmıştır. İki yıllık bir geçiş dönemi öngören Anlaşma uyarınca kurulan Başkanlık Konseyi (BK) 2016 Mart ayında görevine başlamıştır. Başkanlık Konseyi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2259 sayılı kararıyla ülkenin tek meşru icra organı olarak tanınmıştır. Başkanlık Konseyi’ni karargahında ziyaret eden ilk ülke Türkiye olmuştur.

Libya’yla ilişkilerimiz Libya’da kalıcı barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına katkı sağlanması ve karşılıklı yarar temelinde mümkün olan tüm alanlarda geliştirilmektedir. Bu çerçevede, UMH’yle 27 Kasım 2019 tarihinde “Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” ile “Güvenlik ve Askeri İşbirliği” Mutabakat Muhtıraları imzalanmıştır.

Ülkemiz, Libya’daki soruna BM öncülüğünde ve Libyalılar arasında diyalog yoluyla siyasi bir çözüm bulunması amacıyla uluslararası çabalara da aktif destek sağlamaktadır. Bu çerçevede 19 Ocak 2020 tarihinde, Libya krizine siyasi bir çözüm bulmak amacıyla düzenlenen ve birçok ülkenin katıldığı Berlin Konferansı’na ülkemizi temsilen Sayın Cumhurbaşkanımız katılmıştır.