Türkiye - Lesotho Siyasi İlişkileri

Lesotho’ya Pretorya Büyükelçiliğimiz, Lesotho’nun Roma Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

Lesotho Başbakanı Bethuel Pakalitha Mosisili başkanlığındaki bir heyet 9-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen BM En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) 4. Konferansına katılmıştır.

23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde ülkemizde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne Lesotho’yu temsilen Devlet Bakanı Kimetso Henry Mathaba katılmıştır.

27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen EAGÜ MTR Toplantısına Başbakan Yardımcısı Mothetjoa Metsing, Sanayi ve Ticaret Bakanı Joshua Setipa ve Kalkınma Planlama Bakanı Mokoto Hloale katılmışlardır.

Lesotho Krallığı Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Lesego Makgothi 20-23 Mart 2018 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Makgothi bu vesileyle, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Başbakanımız, Ekonomiden sorumlu Sayın Başbakan Yardımcımız ve Sayın Bakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

İki ülke arasındaki siyasi istişarelerin ilk turu 2019 yılı Ekim ayında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2020 yılında 420 bin ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. (ithalat: 12.290 bin ABD Doları, ihracat: 408 bin ABD Doları)

Ülkemizce, Türkiye Bursları çerçevesinde, her yıl Lesotho tarafına yüksek öğrenim bursu tahsis edilmektedir.

TİKA’nın Pretorya’daki ofisi Lesotho’da da projeler yürütmektedir.