Türkiye - Laos İlişkileri

Laos ile diplomatik ilişkilerimiz 1958 yılında tesis edilmiş, ancak, iki ülke arasındaki coğrafi uzaklık ve dış politika önceliklerimizdeki farklılıklar nedeniyle ilişkilerimiz sınırlı düzeyde kalmıştır. Laos’a önce Kuala Lumpur Büyükelçiliğimiz, 1975 yılından 2017 yılına kadar da Bangkok Büyükelçiliğimiz akredite olmuştur. 27 Aralık 2017 tarihinden itibaren de Viyentiyan Büyükelçiliğimiz faaliyetlerine başlamıştır. Laos’un ise Türkiye’de temsilciliği yoktur. İstanbul’da Fahri Konsolosluk açma taleplerine onay verilmiştir.

Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, 6-7 Nisan 2008 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Sisoulith ayrıca, 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler 4. Konferansı’na katılım vesilesiyle İstanbul’a gelmiştir. Son olarak, Sayın Bakanımız 7-8 Kasım 2018 tarihlerinde Laos’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Bu ziyaret esnasında Viyentiyan Büyükelçiliğimizin resmi açılışı yapılmıştır.

Ağustos 2008’de meydana gelen sel felaketi sonrasında Laos’a 50.000 Dolarlık insani yardım yapılmıştır.

Ülkemiz ile Laos arasında 2008 yılında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmış, sözkonusu anlaşma 3 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

18 Mart 2014 tarihlerinde Bakanlığımız ve Laos Dışişleri Bakanlığı arasında işbirliği tesisine dair Mutabakat Zaptı ile iki ülke diplomasi akademileri arasında işbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Bakanlığımız Diplomasi Akademisi tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programına” ise bugüne kadar Laos’tan dört diplomat iştirak etmiştir.

“Türkiye Bursları” kapsamında 1992 yılından bu yana toplam 7 Laoslu öğrenci yüksek öğrenim burslarımızdan yararlanmıştır.

Laos’ta ikamet eden yaklaşık 20 vatandaşımız bulunmakta, ülkemizde ise 11 civarında Laos vatandaşı ikamet etmektedir.

Temmuz 2018'de meydana gelen sel felaketi sonrasında, ülkemizce sağlanan 25.000 ABD Doları tutarındaki yardımla, afet sonrası arama/kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere karada ve suda gidebilen bir "Hovercraft" hibe edilmiştir. Temmuz 2019'da Laos Ulusal Meclisi'ne 28.500 ABD Doları değerine 15 kişilik bir minibüs hibe edilmiştir.

Öte yandan, Türkiye-UNDP Kalkınmada Ortaklık Programı çerçevesinde, kabul edilen UNDP Laos Ofisi'nin "Strengthening Early Warning Systems and Incorporating UXO Risk Education" başlıklı projesi için ülkemizce 99.360 ABD Doları yardımda bulunulmuştur.

Laos'ta ikamet eden yaklaşık 10 vatandaşımız bulunmaktadır.