Türkiye - Kuveyt Siyasi İlişkileri

1961 yılında bağımsızlığını kazanan Kuveyt ile ortak kültürel ve tarihi bağlara dayanan çok yönlü ilişkilerimiz bulunmaktadır.

İki ülke arasındaki diyalog ve işbirliğini geliştirmek maksadıyla Dışişleri Bakanları düzeyinde tesis edilen İşbirliği İçin Ortak Komitenin birinci toplantısı 24 Ekim 2013 tarihinde Kuveyt’te gerçekleştirilmiştir. İşbirliği için Ortak Komitenin ikinci toplantısının önümüzdeki dönemde ülkemizde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Öte yandan, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında gerçekleştirilen siyasi istişarelerin altıncı toplantısı Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile Kuveyt Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Büyükelçi Velid Ali Saad El Kubeyzi arasında 9 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Parlamentolararası ilişkilerimiz kapsamında Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Marzuk Ali El Ganim Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle 22-25 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Parlamentolararası Dostluk Grubu Eşbaşkanları AK Parti İstanbul Mv. Sayın Eyüp Özsoy ile Faysal El Şaya’dır.