Türkiye-Kongo Cumhuriyeti İlişkileri

Türkiye-Kongo Cumhuriyeti siyasi ilişkileri, Kongo Cumhuriyetinin bağımsızlığını kazandığı 1960 yılından beri sürmektedir.

Kongo’nun Türkiye’deki Büyükelçiliği 2013 yılında, Türkiye’nin Kongo’daki Büyükelçiliği 2014 yılında açılmıştır.

Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso’nun 2012 Kasım ayında Türkiye’yi ziyareti ilişkilere ivme katmış, bu vesileyle birçok anlaşma imzalanmıştır.

İlk Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı 2013 Haziran ayında Brazavil’de, müteakip toplantı 2015 Nisan ayında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Kongo Cumhuriyeti petrol üretimi sayesinde önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir. Son yıllarda bazı inşaat şirketlerimiz Kongo’ya ilgi göstermiş ve önemli projeler gerçekleştirmişlerdir. Bu kapsamda, Brazavil Uluslararası Konferans Merkezi, Türk Eximbank kredisiyle gerçekleştirilmiş ve 20 Haziran 2017 günü Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş’un katıldığı bir törenle açılmıştır.

Ülkemizin Kongo Cumhuriyeti’ne ihracatı 2019 yılında 55,79 milyon Dolar, ithalatı ise 1,471 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Toplam ikili ticaret hacmi 2019 yılı için 57,250 milyon Dolar seviyesinde olmuştur.

Kongo’dan ithalatımız ağırlıklı olarak ağaç ve ağaç ürünlerinden müteşekkil olup, Kongo’ya ihracatımızda ağırlıklı kalemler et ürünleri, kümes hayvanları, hububat mamulleri, elektrikli aletler ve makinalar teşkil etmiştir.

Türk Hava Yolları 30 Temmuz 2019 tarihinden itibaren hafta 3 kez olmak üzere Point-Noire seferlerini başlatmıştır.

Maarif Vakfı KC’de eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda KC’ye kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

Hükümetimiz tarafından KC’li öğrencilere 1992’den bu yana Türkiye Bursu verilmektedir.