Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti İlişkileri

Ülkemizin KDC’nin başkenti Kinşasa’da 1974 yılından bu yana mukim Büyükelçiliği mevcuttur. Gelişen ilişkilerimiz ışığında, ülkemizde KDC Büyükelçiliği Temmuz 2011’de açılmıştır.

11. Cumhurbaşkanımızın 14-16 Mart 2010 tarihlerinde KDC’ye yaptığı resmi ziyaret ülkemizden KDC’ye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyareti teşkil etmiştir. İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında ilk Siyasi İstişare Toplantısı 4 Mart 2014 tarihinde Kinşasa’da, ikinci toplantı ise 16 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir.

Dönemin KDC Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Léonard She Okitundu, 22-25 Kasım 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2018 yılında ise Sayın Cumhurbaşkanımızın yemin töreni ve Yeni İstanbul Havalimanı’nın açılış törenine de KDC’den Başbakan Yardımcısı düzeyinde katılım sağlanması, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yönündeki ortak kararlılığın ilave göstergelerini teşkil etmiştir.

KDC’den ağırlıklı olarak bakır ve kereste ithal edilmektedir. KDC’den olan ithalatımızın artışı Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu katot bakır ithalatından kaynaklanmıştır. İthalatımızın diğer kalemlerini ağaç ürünleri, kauçuk, canlı hayvanlar ve ahşap malzemeler oluşturmaktadır.

KDC ile 2019 yılı itibarıyla toplam ihracatımız 54,2 toplam ithalatımız 0,4 milyon ABD Doları olmak üzere toplam ikili ticaret hacmimiz 54,7 milyon Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

İki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyon (KEK) mekanizması mevcuttur. İlk KEK Toplantısı 5-6 Ekim 2009 tarihlerinde Ankara'da düzenlenmiştir. 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na KDC’yi temsilen dönemin Ekonomi Bakanı Modeste Bahati Lukwebo katılmış; Bakan Bahati'ye başta Kongolu Şirketler Federasyonu (FEC) olmak üzere aralarında özel sektörden de katılımcıların olduğu yirmi kişilik bir alım heyeti eşlik etmiştir. DEİK ile FEC, Türkiye-KDC İş Konseyi kurulmasına ilişkin Mutabakat Zaptını 6 Haziran 2016 tarihinde Kinşasa’da imzalamışlardır. Anılan Konsey bugüne kadar iki toplantı gerçekleştirmiştir.

Maarif Vakfı KDC’de eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmaktadır.

THY, Kinşasa’ya haftada 7 yolcu seferi ve 1 kargo seferi düzenlemektedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda KDC’ye kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

Hükümetimiz tarafından KDC’li öğrencilere 1992’den bu yana Türkiye Bursu verilmektedir.