Türkiye - Kamerun İlişkileri

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın 25-28 Mart 2013 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyareti, Cumhurbaşkanı düzeyinde ülkemize ilk ziyaret olması dolayısıyla ikili ilişkilerimize özel bir ivme ve derinlik kazandırmıştır. Sözkonusu ziyaretin iki ülke ilişkilerinde sağladığı yakınlaşmanın etkisiyle Kamerun kamuoyunda ülkemize yönelik ilgi nitelikli şekilde artmış, 2018 yılında eğitim, sağlık, turizm, ticaret ve fuarlar kapsamında ülkemize seyahat eden ziyaretçi sayısı önceki yıllara göre gözle görülür oranda artış göstermiştir. Son yıllarda birçok alanda işbirliği anlaşması imzalanarak iki ülke arasındaki ortaklığın yasal altyapısının tamamlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Kamerun’la gelişen ilişkilerimiz kapsamında iki ülke arasındaki temas ve ziyaretler artmaktadır. Kamerun Savunma Bakanı Joseph Beti Assomo 28-30 Ocak 2018 tarihlerinde ve dönemin Kamerun İstihdam ve Mesleki Eğitim Bakanı Zacharie Perevet 20-22 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın ülkenin 2035 yılında yükselen (emerging) bir ekonomi olması hedefi çerçevesinde Kamerun’da önemli altyapı ve dönüşüm projeleri ve atılımları başlatılmış, bu sürece ülkemiz firmalarının ilgi ve katkısı giderek artmıştır. Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla sağlık, gıda, eğitim, bilim, ulaşım gibi çeşitli alanlarda Kamerun’a kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

Ülkemizin Kamerun’a ihracatı 2019 yıllık verilerine göre yaklaşık 151 milyon ABD Doları, Kamerun’dan ithalatı ise 54 milyon ABD Doları civarında olup, ikili ticaret hacmi yıllık 205 milyon ABD Doları düzeyinde seyretmektedir. Sözkonusu miktara haftanın her günü THY seferleriyle gerçekleştirilen bavul ticareti dahil değildir. (Duala Limanında rutin hale gelen gecikmeler ve yüksek gümrük vergileri Kamerunlular için bavul ticaretini cazip hale getirmektedir.)

THY’nin haftanın her günü Yaounde’ye (Duala aktarmalı) seferleri bulunmaktadır.

Kamerun’da TMV’nın okullarında eğitim verilmektedir.

Türkiye Bursları kapsamında Kamerunlu öğrencilere burs verilmektedir.