Türkiye-İtalya İlişkileri

Osmanlı İmparatorluğu, yükseliş döneminde Akdeniz’de egemen olan Ceneviz ve Venedik gibi İtalyan yarımadasındaki Cumhuriyetlerle yakın ilişkiler içinde olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun Venediklilerle ilişkileri 1381 yılına dek uzanmaktadır. Türkiye ile İtalya arasındaki diplomatik ilişkiler ise 1856 yılında kurulmuş ve bu çerçevede 2006 yılında Türkiye-İtalya arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 150. yıldönümü kutlanmıştır.

Türkiye ve İtalya, Akdeniz Havzası’nda ortak çıkarları bulunan, ortak tarih ve değerleri paylaşan iki bölgesel güçtür. İki ülkenin bölgesel ve küresel meselelere çözüm bulunması hususunda işbirliği içinde çalışma iradesi mevcuttur. Nitekim Türkiye ve İtalya, Afganistan’dan Libya’ya geniş bir coğrafyada barış ve istikrarın sağlanması amacıyla çaba göstermekte ve işbirliği yapmaktadırlar.

İkili ilişkilerde, her alanda farklı düzeylerde görüş alışverişine imkan veren Türkiye-İtalya Hükümetlerarası Zirve Toplantıları, Türk-İtalyan Forumu ve Türk-İtalyan Medya Forumu olmak üzere üç ayaklı bir süreç başlatılarak, işbirliği kurumsallaşma yolunda ilerlemiştir. Türkiye-İtalya Hükümetlerarası Zirvesi bugüne kadar iki defa toplanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız son olarak 5 Şubat 2018 tarihinde İtalya’ya bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 13 Ocak 2020 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Sayın Bakanımız son olarak 5. Akdeniz Diyaloğu vesilesiyle 5-6 Aralık 2019 tarihlerinde İtalya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ülkemize ilk ziyaretini 7 Ocak 2020’de gerçekleştirmiştir.


İtalya’da 50 bin civarında vatandaşımız yaşamaktadır.