Türkiye - Hindistan Siyasi İlişkileri

Türkiye 15 Ağustos 1947 tarihinde bağımsızlığını kazanan Hindistan’ı hemen tanımış ve iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmuştur.

Hindistan’da Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz ile Mumbai ve Haydarabad Başkonsolosluklarımız faaliyet göstermektedir.

Türkiye, Hindistan’ı büyüyen ekonomisi, geniş pazarı, askeri gücü, uzay ve bilişim teknolojisindeki üstünlüğü, sahip olduğu zengin insan kaynağı, köklü tarihi ve kültürel mirasıyla küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen dost bir ülke olarak görmektedir.

Türkiye ile Hindistan arasındaki ikili ilişkiler son yıllarda karşılıklı ziyaretlerle gelişmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 30 Nisan – 1 Mayıs 2017 tarihlerinde Hindistan’a resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce Kasım 2008’de Başbakanlığı döneminde, 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ise Şubat 2010’da Hindistan’a resmi ziyarette bulunmuşlardır.

Sayın Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı döneminde Mayıs 2011’de İstanbul’da ülkemizin evsahipliğinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Dördüncü Konferansı’na hazırlık maksadıyla 18-19 Şubat 2011 tarihlerinde Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen “Güney-Güney İşbirliğinin En Az Gelişmiş Ülkeler İçin Olumlu Katkıya Dönüştürülmesi” başlıklı toplantıya katılmak üzere Yeni Delhi’yi ziyaret etmiştir.

Sayın Bakanımız, 18-19 Ağustos 2016 tarihlerinde Hindistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Hindistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Yol Haritası” kabul edilmiştir.

Hindistan tarafından da, dönemin Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Eyaletler Meclisi Başkanı M. Hamid Ansari, Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle 10-15 Ekim 2011 tarihlerinde, dönemin Dışişleri Bakanı Salman Khurshid de 20-22 Temmuz 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Dışişleri Bakanı Khurshid’in ziyareti, Hindistan’dan ülkemize 10 yıl aradan sonra bu düzeyde yapılan ilk ziyaret olmuştur. Dönemin Hindistan Cumhurbaşkanı Sayın Pranab Mukherjee’nin 5-7 Ekim 2013 tarihlerinde 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret de Hindistan’dan ülkemize 15 yıl aradan sonra bu düzeyde yapılan ilk ziyarettir. Ayrıca, 15-16 Ocak 2015 tarihlerinde Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Hindistan’dan ülkemize son yapılan üst düzey ziyaret ise 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’ne katılan Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hindistan Başbakanı Modi 2015-2019 yılları arasında, BRICS ve G20 zirveleri marjında düzenli bir şekilde bir araya gelmişlerdir.

Sayın Bakanımız 74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu marjında 23 Eylül 2019 tarihinde Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

İki ülke arasındaki son siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Hindistan Dışişleri Bakanlığı Batı Müsteşarı Büyükelçi Gitesh Sharma başkanlığındaki heyetler arasında 8 Mayıs 2019 tarihinde Yeni Delhi’de gerçekleştirilmiştir.