Türkiye - Gine Bissau İlişkileri

Türkiye ve Gine Bissau arasındaki siyasi ilişkiler bugüne kadar uluslararası kuruluşlar kapsamında gerçekleşen temaslarla sınırlı kalmıştır. Öte yandan iki ülke de ikili işbirliğinin geliştirilmesine özel önem atfetmektedir. Gine Bissau’ya Dakar Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ülkemizin, Bissau’da, Gine Bissau’nun da İstanbul ve Ankara’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Son dönemde özellikle Senegal’de faal durumdaki işadamlarımızın Gine Bissau’ya yönelik ilgisinin arttığı müşahede edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gine Bissau Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması 22 Şubat 2014 tarihinde Bissau'da imzalanmıştır. 2014 yılında ayrıca, Sivil Havacılık Mutabakat Muhtırası imzalanmış; Hava Ulaştırma Anlaşması parafe edilmiştir.

2019 yılında ikili ticaretimiz hacmi 4,95 milyon Dolar olarak kaydedilmiştir.

TİKA Gine Bisau’da, “eğitim, sağlık, idari ve sivil altyapıların güçlendirilmesi” alanlarında birçok proje gerçekleştirmiştir.

Üst düzey temaslar

-Ağustos 2008’de İstanbul’da düzenlenen Birinci Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne Gine Bissau, dönemin Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Adelino Mano Quetá başkanlığında bir heyetle katılmıştır. Adıgeçen dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

-9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na katılan dönemin Gine Bissau Cumhurbaşkanı Malam Bacai Sanhá dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-7-10 Eylül 2012 tarihlerinde, Gine Bissau’nun Ankara Fahri Konsolosluğunun resmi açılışına katılmak üzere dönemin Dışişleri Bakanı Faustino Fudut Imbali’nin başkanlığındaki bir heyet ülkemizi ziyaret etmiştir.

-23 Temmuz 2014 tarihinde Doğu Timor'un başkenti Dili'de gerçekleştirilen 10. CPLP Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne ülkemizi temsilen katılan heyetimiz dönemin Gine Bissau Dışişleri Bakanı Mario Lopes da Rosa ile görüşmüştür.

-19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesine Gine Bissau’dan dönemin Dışişleri Bakanı Büyükelçi Mario Lopes Da Rosa katılmıştır.

-TBMM'nin evsahipliğinde 17-22 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen İSİPAB 10. Konferansı’na Gine Bissau Ulusal Meclis Başkanı Cipriano Cassama katılmıştır.

-Dönemin Kamu Sağlığı Bakanı Cadi Seidi İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Toplantısı çerçevesinde 17-19 Kasım 2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Dönemin Gine Bissau Dışişleri Bakanı Büyükelçi Arthur Silva 23-26 Kasım 2015 tarihlerinde İSEDAK 31. Toplantısı'na katılmak üzere İstanbul'u ziyaret etmiştir.

-Dönemin Gine Bissau Başbakanı Baciro Dja 14-17 Ekim 2016 tarihlerinde “Türk-Afrika Ticaret Konsorsiyumu”nun davetlisi olarak özel sektör temsilcileriyle temaslarda bulunmak üzere ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Dönemin Gine Bissau Cumhurbaşkanı Mario Vaz’ın Özel Temsilcisi Büyükelçi Mamadou Sano, 27 Mart-29 Mart 2018 tarihleri arasında ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Büyükelçi Sano Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

-Dönemin Devlet Başkanı Vaz, Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Temmuz 2018 günü düzenlenen göreve başlama törenine beraberinde, Dışişleri Bakanı ve üst düzey yetkililer olduğu halde iştirak etmiştir.

-Gine Bissau Ulusal Meclis Başkanı Cipriano Cassama Parlamenterler Arası Kudüs Platformu II. Toplantısı’na katılmak üzere 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

-Dönemin Gine Bissau Ticaret, Turizm ve Zanaat Bakanı Vicente Fernandes II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na katılmak üzere 10-11 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemize gelmiştir. Forum sırasında ülkemizle Gine Bissau arasında "Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması" akdedilmiştir.

-Dönemin Gine Bissau Ticaret ve Sanayi Bakanı Mamadu Iaia Djalo 6-15 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen 88. İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılmıştır.

-Gine Bissau Dışişleri ve Topluluklar Bakanı Suzi Carla Barbosa 27-29 Ekim 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embaló 31 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.