Türkiye-Fransa İlişkileri

Fransa, beş asırlık köklü ilişkilerimiz temelinde, önemli bir ticari ve ekonomik ortağımız ve nufüsu yaklaşık 800 bin olan Türk toplumunun yaşadığı bir NATO müttefikimizdir.

Türk-Fransız diplomatik ilişkilerinin tarihi 1483 yılına uzanmaktadır. Sultan II. Bayezid, anılan tarihte, Fransa’da tutulan kardeşi Cem Sultan hakkında bilgi almak üzere XI. Louis’ye Ilımlı (Limni) adasından Yunan kökenli bir Elçi göndermiştir. Osmanlı İmparatorluğu nezdinde mukim ilk Fransız Büyükelçisi Jean de la Forest 1535 yılında göreve başlamıştır. 1535 yılında kapitülasyonların verilmesiyle Fransa, Osmanlı Devleti nezdinde en ayrıcalıklı devlet konumuna gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, ilk Büyükelçisi Yirmisekiz Mehmet Çelebi’yi 1721 yılında Fransa nezdinde atamıştır.

Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin temelini Kurtuluş Savaşı sırasında imzalanan 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Antlaşması oluşturmaktadır.

Son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımız, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un daveti üzerine Fransa'ya, biri 5 Ocak 2018'de ikili resmi düzeyde, diğeri 11 Kasım 2018'de I. Dünya Savaşını sonlandıran Ateşkes Anlaşması'nın 100. Yıldönümü vesilesiyle Paris'te düzenlenen törenlere katılmak için olmak üzere iki defa ziyarette bulunmuştur.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise göreve geldiğinden bu yana ilk defa, 27 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Suriye Konulu Türkiye-Rusya Federasyonu-Fransa-Almanya Dörtlü Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu son 6-7 Haziran 2021 tarihlerinde Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ise son olarak 5 Eylül 2022 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Fransa’da 360.000’i aşkın çifte vatandaş olmak üzere tahmini toplam vatandaş sayımız 800.000’dir.