Türkiye - Filistin Siyasi İlişkileri

Türkiye, Filistin halkıyla yüzyıllar öncesine giden ortak bir tarihe ve yakın kültürel ve sosyal ilişkilere sahiptir.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile 1975 yılından itibaren resmi ilişkilerini sürdüren Türkiye, 15 Kasım 1988’de sürgünde ilan edilen Filistin Devleti’ni ilk gün tanıyan ülkeler arasında yer almıştır.

Türkiye, Filistin-İsrail ihtilafına iki devletli çözüme yönelik yerleşik BM parametreleri temelinde ve müzakereler yoluyla adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm getirilmesini, bu çerçevede 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan, coğrafi bütünlüğe sahip, bağımsız ve egemen Filistin Devleti’nin kurulmasına yönelik çabaları desteklemektedir.

Türkiye aynı zamanda Filistin'de ulusal birliğin sağlanması için çaba sarfetmektedir.

Öte yandan ülkemiz, Filistin Devleti’yle halihazırda mükemmel düzeyde olan ilişkilerinin her alanda geliştirilerek çeşitlendirilmesi ve daha da ileri düzeye taşınması için yoğun gayret göstermektedir. Filistin'le ikili ilişkilerimiz, 25 Ekim 2018 tarihinde Ankara'da Sayın Bakanımızla Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki’nin eşbaşkanlıklarında düzenlenen Türkiye-Filistin Ortak Komitesi Birinci Toplantısı vesilesiyle ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.

Türkiye, iki devletli çözüm vizyonu temelinde bölgede adil ve kalıcı barışı desteklemeye, bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde kardeş Filistin halkıyla dayanışma içinde olmaya devam edecektir.

Üst düzey ziyaretler:

Filistin Devlet Başkanı Abbas, 12-13 Ocak 2015 tarihlerinde ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiş, ayrıca 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da yapılan 13. İslam Zirvesi ile 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Olağanüstü İslam Zirvesi'ne katılmıştır. Başkan Abbas 23-24 Mayıs 2016 tarihlerindeki Dünya İnsani Zirvesi’ne de iştirak etmiştir.

Dönemin Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, 18 Mayıs 2018’de İstanbul'da tertiplenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Temmuz’daki yemin törenine Filistin’i temsilen Başbakan Rami Hamdallah’ın katılması da iki devlet arasındaki yakınlığın bir diğer göstergesini teşkil etmiştir.

Filistin Başbakanı Iştiyye, Başbakanlık görevini üstlenmesini takiben ilk ikili ziyaretini Çamlıca Camii’nin açılış töreni vesilesiyle ülkemize yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Iştiyye’yi 3 Mayıs günü İstanbul’da kabul etmişlerdir.

Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ise son olarak 25 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen Türkiye-Filistin Ortak Komitesi Birincisi Toplantısı münasebetiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

Kalkınma Yardımlarımız:

Türkiye’nin Filistin’e yönelik resmi kalkınma yardımları, 2005 yılında Ramallah’ta bir Program Koordinasyon Ofisi açan TİKA Başkanlığı eşgüdümünde sürdürülmektedir. TİKA Ramallah Ofisi üzerinden Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’teki küçük ve orta ölçekli kalkınma ve insani yardım projelerine destek sağlanmaktadır. 2009 yılında Kudüs’te ve Gazze’de birer Delegasyon Ofisi açan Türk Kızılayı da, kendi kaynaklarıyla, ülkemizin sağladığı fonlarla, yabancı donör katkılarıyla, Gazze Şeridi’ne yönelik başarılı kalkınma ve insani yardım projeleri yürütmektedir. TİKA’nın ve Türk Kızılayı’nın çalışmaları daha ziyade, sağlık, tarım, teknik yardım, kültürel mirasın korunması, su temini, okul ve hastane inşası ile polis eğitimi gibi alanlara yoğunlaşmıştır. AFAD ise, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ofisi (UNRWA) aracılığıyla gıda yardımı faaliyetlerine devam etmektedir.

Gazze’de yerleşik Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nin inşaatı 2017, donanımı ise 2019 yılında tamamlanmıştır.

Türkiye, Filistin’in refahına tüm imkânlarıyla katkıda bulunmaya devam edecektir.