Türkiye - Eritre Siyasi İlişkileri

Türkiye, 1993 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından Eritre’yi tanıyan ilk ülkelerden biri olmuştur. 2007 yılında Eritre’nin başkenti Asmara’da bir Fahri Konsolosluğumuz açılmıştır. Eritre ile ilişkilerimiz sorunsuz ancak durağan bir çizgide seyretmiştir. Asmara Büyükelçiliğimiz 1 Kasım 2013 tarihinde açılmıştır. Eritre’nin ülkemizde bir temsilciliği bulunmamakta olup, Doha Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

300 yılı aşkın ortak tarihi ve kültürel geçmişimiz bulunan Eritre ile siyasi, ekonomik ve konsüler konularda ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Eritre Dışişleri Bakanı Osman Mohamed Saleh de 16 Aralık 2011 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika Ortaklığı I. Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı vesilesiyle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16 Kasım 2012 tarihinde dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Eritre’yi ziyaret etmiş ve Devlet Başkanı Isaias Afwerki ile görüşmüştür. Sözkonusu ziyaret, ülkemizden Eritre’ye Dışişleri Bakanı seviyesinde yapılan ilk ziyaret olmuştur.

İki ülke arasındaki ilk siyasi istişareler 9-10 Mart 2016 tarihinde Asmara'da yapılmıştır.

2019 yılında Eritre’ye ihracatımız 13,9 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Eritre’ye ihracatımızda başlıca ürünleri, elektrikli ev eşyaları, gıda maddeleri ve hazır giyim oluşturmaktadır.

THY, 19 Ağustos 2014 tarihinden beri haftada 3 sefer olmak üzere İstanbul – Asmara uçuşlarını gerçekleştirmektedir.

2019-2020 akademik yılında 15 Eritreli öğrenci Türkiye Bursları ile ülkemizde eğitimini sürdürmektedir. 1992 yılından günümüze 132 Eritreli öğrenci Türkiye burslarından faydalanmıştır.