Türkiye - Ekvator Ginesi İlişkileri

Türkiye ile Ekvator Ginesi arasındaki diplomatik ilişkiler 1980 yılında tesis edilmiştir. Malabo Büyükelçiliğimiz 1 Haziran 2018 tarihinde faaliyete geçmiştir. Ekvator Ginesi’nin Ankara Büyükelçiliği ise 16 Aralık 2018 tarihinde açılmıştır.

Ülkemizin Ekvator Ginesi’nin Bata kentinde Kasım 2009’dan bu yana faaliyet gösteren bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Mbasogo, 18-21 Ağustos 2008 tarihlerindeki I. Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne katılmış ve Zirve marjında Sayın Cumhurbaşkanımızla biraraya gelmiştir.

28 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanını temsilen dönemin Başbakanı Vicente Ehate Tomi katılmıştır.

II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleştirilmiştir. Zirve marjında, Sayın Cumhurbaşkanımız Ekvator Ginesi’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Ekvator Ginesi ile diplomasi eğitimi alanında mutabakat zaptı; kültürel iş birliği anlaşması; tarım alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı; ekonomik, ticari ve teknik iş birliği anlaşması ve diplomatik pasaport hamilleri için vizelerin kaldırılması anlaşmaları imzalanmıştır.

Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Temmuz 2018 tarihindeki göreve başlama törenine iştirak etmiştir.

Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı AK Parti’nin 18 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenen 6. Büyük Olağan Büyük Kongresi’ne katılmıştır.

Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Grubu Toplantısı’ndan dönüşünde İstanbul’da eskal yaparak Sayın Cumhurbaşkanımız ile 26 Ekim 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Ekvator Ginesi’yle toplam ticaret hacmimiz 2019 yılında 23,8 milyon ABD Dolarıdır. Bu ülkeye ihracatımız 20,2 milyon ABD Doları, bu ülkeden ithalatımız ise, 3,6 milyon ABD Dolarıdır.

Türk Hava Yollarının İstanbul-Malabo seferleri 7 Şubat 2020 tarihinde başlatılmıştır.

-Afrikalı işadamlarına yönelik yürütülen vize kolaylığı çalışmaları kapsamında THY ile seyahat eden Ekvator Ginesi dahil SAGA ülkeleri işadamlarından geçerli Schengen, İngiltere veya ABD vizesi hamili olanlara, Atatürk Havalimanı hudut kapısında 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizesinin verilmesi uygulamasına 20 Nisan 2011 tarihinde başlanmıştır.

1992’den bu yana Türkiye Bursları kapsamında Ekvator Ginesi’nden 3 öğrenciye burs verilmiştir.