Türkiye - Botsvana Siyasi İlişkileri

İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 1981 yılında tesis edilmiştir.

Gaboron Büyükelçiliğimiz 15 Ekim 2014 tarihinde açılmıştır.

2009 yılına kadar Botsvana ile karşılıklı üst düzey ziyaret yapılmamış, sadece Botsvana’ya akredite Büyükelçilerimiz, güven mektuplarını sunmak üzere bu ülkeye gitmişlerdir.

18-21 Ağustos 2008 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne Botsvana’yı temsilen bu ülkenin Addis Ababa Büyükelçiliği Maslahatgüzarı katılmış ve adıgeçen Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

İstanbul Zirvesi’ni müteakip, 2009 yılının Ocak ayında Botsvana Eski Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Skelemani başkanlığında bir heyet, iki ülke işbirliğinin geliştirilebileceği alanların belirlenmesi amacıyla ülkemizi ziyaret etmiştir.

Botsvana Eski Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Skelemani’nin 2010 yılı Mayıs ayında ülkemize yaptığı ziyaret sırasında Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

Dönemin Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Skelemani’nin 2012 Eylül ayında yaptığı üçüncü ve son ziyaret vesileyle iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısının ilki gerçekleştirilmiştir.

İki ülke arasında ticaret hacmi 2020 yılında yaklaşık 5 milyon ABD Doları (Botsvana’dan ithalatımız 5,320 milyon ABD Doları, Botsvana’ya ihracatımız 4,7 milyon ABD Doları) olarak gerçekleşmiştir

2012 yılından günümüze 13 Botsvanalı öğrenci Türkiye Bursları’ndan yararlanmıştır.