Botsvana'nın Siyasi Görünümü

Yaklaşık Fransa büyüklüğünde bir yüzölçümüne sahip (500 bin km2 ), buna mukabil çok kısıtlı bir nüfusun (2,3 milyon) yaşadığı Botsvana, İngiltere’den bağımsızlığını elde ettiği 1966 yılından bu yana, Afrika kıtasının en sorunsuz, istikrarlı ülkelerinden birisi olmayı başarmıştır. Ayrıca, Botsvana Afrika’da yolsuzluğun en düşük seviyede olduğu ülkeler arasında da birinci sırada gelmektedir.

Bağımsızlığını elde ettiği tarihlerde, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Botsvana, keşfedilen zengin elmas yataklarının verimli bir şekilde kalkınma programlarına tahsis edilmesiyle süratle fiziki ve kurumsal altyapısını tamamlamış ve kısa denebilecek bir süre zarfında kalkınarak Afrika’nın üst-orta gelir düzeyindeki ülkeleri arasına yükselmiştir.

Siyasi ve ekonomik istikrarın kesintisiz bir şekilde süregeldiği Botsvana başkanlık sistemiyle yönetilmekte olup, Devlet Başkanı aynı zamanda iktidar partisinin de genel başkanlığını yürütmektedir. 1966 yılından bu yana düzenli olarak yapılan seçimlerde Botsvana Demokratik Partisi (BDP) iktidarını korumuştur. Botsvana’da Anayasa gereğince iki dönem görev yapan dördüncü Devlet Başkanı Ian Khama’dan yerleşik siyasi uygulama çerçevesinde 1 Nisan 2018’de görevi devralan (eski Başkan Yardımcısı) Mokgweetsi Masisi, Ekim 2019’da gerçekleşen seçimlerin ardından Devlet Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

Dört önemli kabilenin nüfusun %95’ini oluşturduğu Botsvana’da bir etnik azınlık sorunu olmadığı gibi, farklı dini gruplar arasında da herhangi bir gerginlik yaşanmamaktadır. Resmi diller Setsvana (nüfusun yüzde 78’i tarafından konuşulur) ve İngilizcedir.