#

Sayın Bakanımızın “Orta ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantısallık. Sınamalar ve Fırsatlar” konulu konferansa katılımı, 14-16 Temmuz 2021

Sayın Bakanımızın “Orta ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantısallık. Sınamalar ve Fırsatlar” konulu konferansa katılımı, 14-16 Temmuz 2021

Sayın Bakanımız Taşkent’te düzenlenen “Orta ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantısallık. Sınamalar ve Fırsatlar” konulu konferansa katılmak ve temaslarda bulunmak üzere 14-16 Temmuz 2021 tarihlerinde Özbekistan‘ı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız bahsekonu programının ilk günü, kadim bir medeniyete ve verimli topraklara sahip ata yurdumuz Özbekistan’ın Fergana bölgesini ve Türk Dünyası Turizm Başkenti Kokand’ı Özbekistan Kültür Bakanı Azadbek Nazarbekov ve Turizm ve Spor Bakan Yardımcısı Ulugbek Azamov’la birlikte ziyaret etti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Kokand’da Ahıska Türkleriyle buluştu ve Ahıskalı kardeşlerimizle her yerde gurur duyduğumuzu kaydetti.

15 Temmuz 2021 tarihinde Sayın Bakanımız Taşkent Büyükelçiliğimizde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni’ne katıldı ve tüm dünyadaki 252 misyonumuzda olduğu gibi Özbekistan’daki vatandaşlarımızla da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde şehitlerimizi dua, gazilerimizi şükranla andığımızı belirtti.

Ardından, Sayın Bakanımız, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’la Afgan barış süreci ve bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Daha sonra Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Dışişleri Bakanı Hanif Atmar’la Afganistan’daki kalıcı barış çabalarını değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştiren Sayın Bakanımız, dost ve kardeş Afganistan’a desteğimizin süreceğini vurguladı.

Son olarak Belarus Başbakan Birinci Yardımcısı Nikolay Snopkov’la verimli bir görüşme gerçekleştiren Sayın Bakanımız, ilişkilerimizi karşılıklı yarar temelinde geliştireceğimizi kaydetti.

16 Temmuz 2021 tarihinde ise Sayın Bakanımız “Orta ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantısallık. Sınamalar ve Fırsatlar” konulu konferansa katıldı ve yaptığı konuşmada Orta Asya’nın geçmişte büyük bir güç rekabeti alanı olduğunu hatırlatarak tekrar bu döngüye girmesine izin verilmemesi gerektiğini, bölgenin birbirine bağlı bir ekosisteme ihtiyacı bulunduğunu ve bunun tek yolunun da gelişmiş bağlantısallık yoluyla bölgesel işbirliğini teşvik etmek olduğunu vurguladı.

Bilahare, Sayın Bakanımız Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü ve Sayın Cumhurbaşkanlarımızın son telefon görüşmesinde ele aldıkları hususların takibini yaptıklarını ifade etti.

Ardından, Sayın Bakanımız Azerbaycan'ın Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ile ilişkilerimizi ele aldıkları ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Aynı gün Sayın Bakanımız Kuveytli mevkidaşı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah’la biraraya gelerek turizm, kültür, sağlık ve savunma sanayii alanlarında işbirliğimizi ilerleteceğimizi kaydetti.

Sonrasında, Sayın Bakanımız Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan ile de yararlı bir görüşme gerçekleştirdi.

Son olarak Sayın Bakanımız ata yurdumuz Özbekistan’ın Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından kabul edildi ve dost ve kardeş Özbekistan'la işbirliğimizin her alanda geliştiğini belirtti.