Özbekistan'in Siyasi Görünümü

Özbekistan, 33 milyona yaklaşan nüfusu, jeostratejik konumu, köklü tarihi, zengin kültürel değerleri ve ekonomik potansiyeliyle Orta Asya’nın kilit ülkesidir. Nüfus artış hızı dikkate alındığında, 2050 yılında Özbek nüfusunun 50 milyona ulaşabileceği tahmin edilmektedir.

Özbekistan topraklarında Semerkant, Buhara ve Hiva gibi şehirler yüzyıllar boyunca Türk-İslam medeniyetine beşiklik etmiştir..

Özbekistan, Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Yürütme erkinin başında bulunan Cumhurbaşkanı, aynı zamanda fiilen yasama ve yargı’yı da kontrol etmektedir.

Özbekistan, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından 2016 yılına kadar Devlet Başkanı İslam Karimov tarafından yönetilmiştir. İslam Kerimov’un 2 Eylül 2016 tarihinde hayatını kaybetmesinin ardından 4 Aralık 2016 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Şevket Mirziyoyev % 88,6 oy oranıyla kazanmış ve Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiştir.

Yasama yetkisi iki kamaradan oluşan Ali Meclis'tedir. Senato Başkanı Nigmatulla Yuldaşev, Yasama Meclisi Başkanı ise Nurdincan İsmailov'dur.

Mirziyoyev yönetiminde Özbekistan komşularıyla ilişkilerinde olumlu bir gündem izlemekte, başta Afganistan olmak üzere bölgesel işbirliğinde sorumluluk üstlenmektedir. Özbekistan Türk Konseyi’ne 14 Ekim 2019 tarihi itibariyle üye olmuştur.