No:71 - 4 Mayıs 2005, Son Bir Hafta İçerisinde Irak Genelinde Vuku Bulan Terörist Saldırılar hk.

Son bir hafta içerisinde Irak genelinde, Bağdat ve Musul’da tırmanma eğilimi gösteren ve son olarak da bugün Erbil’de KDP Merkez binası yakınındaki polis kayıt bürosunun önünde vuku bulan terörist saldırılarda, 200’ün üzerinde sivilin hayatını kaybettiği, çok sayıda Iraklının da yaralandığı üzüntüyle öğrenilmiştir.

Irak’ta istikrarın tesisine yönelik çabaları sekteye uğratmak amacıyla gerçekleştirilen bu terörist saldırıları nefretle kınıyoruz.

Komşumuz Irak’ın içinden geçmekte olduğu hassas dönemde tüm Iraklı siyasi parti, grup ve liderlerin tahriklere kapılmadan itidal içerisinde, sorumlu ve sağduyulu hareket etmelerini, siyasi sürece etkin bir şekilde katılmalarını ve ülke çapında birlik, beraberlik, diyalog ve uzlaşma ruhunu her zamankinden daha fazla ön plana çıkartmalarını beklemekteyiz.

Kardeş Irak halkına, Irak Geçiş Hükümeti’ne ve KDP liderliğine başsağlığı, terörist saldırılarda yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına sabır ve metanet, yaralılara acil şifa diliyoruz.

Hükümetimizin Irak’ta tedavisinde güçlük çekilen yaralılardan bir bölümünün Türkiye’ye nakledilerek kendilerine ülkemizde kolaylık sağlanmasına hazır olduğu Irak’taki ilgili makamlara duyurulmuştur.