No:70 - 4 Mayıs 2005, Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül´ün; 6 Mayıs 2005 Tarihinde Kırgızistan´a Gerçekleştireceği Çalışma Ziyareti hk.

Türkiye yakın dostluk bağlarının bulunduğu Kırgızistan’da son dönemde meydana gelen gelişmeleri yakından izlemiştir. Türkiye, Kırgızistan’da istikrar ve kamu düzeninin korunmasına ve bağımsızlıktan bu yana kaydedilen ilerlemelerin devamına önem atfetmektedir.

Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de Kırgızistan’ın yanında olmaya devam edecek, daha fazla demokrasi ve istikrar yönündeki adımlarını destekleyecektir.

Bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı veDışiş leri Bakanı Sayın Abdullah Gül, 6 Mayıs 2005 tarihinde Kırgızistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Sayın Bakanımız 6 Mayıs günü Dışişleri Bakanı Roza Otunbaeva, Başbakan ve Cumhurbaşkanı  Vekili Bakiev, Ekonomik Konulardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Danyar Usenov, ve Meclis Başkanı Ömürbek Tekebaev’le görüşmelerde bulunacaktır.

Sayın Bakanımızın sözkonusu ziyareti, Türkiye’nin Kırgızistan’la ilişkilerini geliştirerek devamına atfettiği önemin vurgulanmasının yanı sıra, ilişkilerimizin iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, ticari ve sosyal alanlardaki yakın işbirliğinden güç aldığının bir kez daha ortaya konmasını sağlayacaktır.

Ziyaret sırasında, ülkemizin Kırgızistan’a sağlayabileceği destek dahil çeşitli ikili konuların yanı sıra, bölgesel gelişmeler konusunda da görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir

Sayın Bakanımız Kırgızistan’daki vatandaşlarımız ve işadamlarımızla da görüşecektir.