No:18 - 8 Şubat 2005, ;Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmoud Abbas ile İsrail Başbakanı Ariel Sharon'un Sharm El Sheikh'de Gerçekleştirdikleri; Zirve Hk.

Bugün, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmoud Abbas ile İsrail Başbakanı Ariel Sharon’un Sharm El Sheikh’de gerçekleştirmiş oldukları zirve ve sonuçları Türkiye tarafından büyük memnunlukla karşılanmıştır.

İsrail ve Filistin taraflarının şiddetin sona erdirilmesi yönündeki taahhütlerini ve yanyana bağımsız olarak yaşayacak iki devlet vizyonuna bağlılıklarını ilan etmeleri, bölgede dört yılı aşkın bir süreden beri yaşanmakta olan acı ve yıkımın artık geride kalacağına dair ümitleri güçlendirmektedir.

Türkiye, Filistin ve İsrail liderleriyle son haftalarda yapılmış olan görüşmelerde de açıklıkla dile getirildiği üzere, kalıcı barış hedefine doğru gösterilecek her çabayı ve her adımı destekleme ve somut katkıda bulunma kararlılığındadır.

Gelinen aşamada Türkiye, tarafların Sharm El Sheikh’de ortaya koydukları taahhüde tümüyle bağlı kalmalarını, bugün yaratılmış olan olumlu ortamın korunmasını ve güçlendirilmesini ve artık Yol Haritası çerçevesinde, BM Güvenlik Konseyi’nin 1397 sayılı kararında açıklıkla belirlenmiş nihai barış hedefine yönelinmesini  içtenlikle dilemektedir.