NO:164 -10 Aralık 2004,;Ukrayna'da Seçimlere İlişkin Yaşanan Gelişmeler Hk.;

Ukrayna Yüksek Mahkemesi, 21 Kasım 2004’de düzenlenen Devlet Başkanlığı seçiminin ikinci turu bağlamında muhalefet tarafından yapılan başvuruyu ve itirazları inceleyerek, seçimin ikinci turunu geçersiz ilan etmiş ve seçimlerin tekrarlanması gerektiğini açıklamıştır.

Öte yandan, Ukrayna Parlamentosu 8 Aralık günü, Seçim Yasası ve Merkez Seçim Komisyonu’nun yapısıyla ilgili reformlar yapılmasını ve Devlet Başkanına ait bazı yetkilerin Parlamentoya devredilmesini öngören mevzuat değişikliklerini kabul etmiştir.

Bütün bu gelişmelerin barışçı yollardan gerçekleşmiş olması memnuniyet vericidir. Bu bağlamda, uluslararası topluluğun yüksek düzeyli temsilcilerinin sorunun yasalar çerçevesinde, demokratik yöntemlerle çözümlenmesi sürecindeki katkıları da takdirle karşılanmaktadır.

26 Aralık 2004 günü yapılması öngörülen ikinci tur seçimlerin demokratik usullere ve uluslararası standartlara uygun biçimde, barışçı bir ortamda gerçekleşmesini ve Ukrayna halkının iradesini yansıtarak ülkenin huzur ve refahına katkıda bulunmasını ümit etmekteyiz.