No: 409, 31 Aralık 2014, VII. Büyükelçiler Konferansı Hk.

VII. Büyükelçiler Konferansı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkanlığında, Bakanlığımız merkez teşkilatında ve yurtdışında görev yapan tüm Büyükelçilerimizin katılımlarıyla, 5-9 Ocak 2015 tarihleri arasında, "Yeni Türkiye: Dış Politikada Süreklilik ve Değişim" temasıyla düzenlenecektir.

5 Ocak günü Anıtkabir ve Dışişleri Şehitliği'ni ziyareti takiben, Sayın Bakanımızın Türk dış politikasına dair hitabıyla başlayacak Konferansın Ankara bölümünde, Büyükelçilerimiz, dış politika gündemimizde öne çıkan konular hakkında görüş alış verişinde bulunacaklardır. Sayın Başbakan Yardımcılarımızın, Bakanlarımızın ve ilgili kurumlardan üst düzey temsilcilerin katılımlarıyla gerçekleştirilecek panellerde, dış politikamızla etkileşim halindeki çeşitli konular ele alınacaktır. Büyükelçilerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından da kabul edileceklerdir.

Etkinliğin uluslararası boyutunu güçlendirmek için, her yıl olduğu gibi bu yılki Konferansa da yabancı konuklar davet edilmiştir. Bu çerçevede, Hollanda, Arjantin ve Nijerya Dışişleri Bakanları ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, UNESCO Genel Direktörü ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri'nin Büyükelçilerimize hitap etmeleri öngörülmektedir.

Her yıl olduğu gibi bu konferansta da Ankara dışında bir ilimiz ziyaret edilecektir. Konferansın son günü olan 9 Ocak tarihinde, Sayın Bakanımız ve Büyükelçilerimiz, Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü vesilesiyle şehitlerimize şükranlarımızı sunmak üzere Çanakkale'ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Geleneksel bir hale gelen Büyükelçiler Konferansları, bölgemizde ve ötesinde barış ve istikrarı hakim kılmayı hedefleyen çok boyutlu dış politikamızın tüm yönleriyle ele alınması ve daha etkin eşgüdümünün sağlanması bakımından önem taşımaktadır.