Gana'nın Ekonomisi

Altın, boksit, demir cevheri, elmas, petrol, doğalgaz, kereste, kakao gibi zengin doğal kaynaklara sahip olan Gana'nın ekonomisinde tarım ve madencilik sektörü öne çıkmakta olup, ihracat kalemlerinin başlıcalarını kakao, altın ve petrol oluşturmaktadır. Gana, Afrika'nın ikinci büyük (Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ardından), Batı Afrika'nın ise en büyük altın ve dünyanın ikinci büyük kakao üreticisidir (Fildişi Sahili’nin ardından). Başlıca sanayi dallarını gıda işletmeciliği, içecekler, tekstil, deri, kimyasallar, metal işlemeciliği, çimento teşkil etmekte, önde gelen tarım ürünlerini de kakaonun yanısıra tropik meyveler, hububat, baklagiller, kahve, yağlı tohumlar, pamuk, şeker kamışı, patates, kesme çiçek, küçük-büyükbaş hayvancılık ve balıkçılık oluşturmaktadır.

2010 yılı sonu itibarıyla Gana, "off-shore" petrol üretmeye başlamıştır. Gana'nın yaklaşık 1,8 milyar varil miktarında petrol rezervlerine sahip olduğu ve halen günlük 240.000 varil civarında olan petrol üretim kapasitesinin 900.000 varile kadar çıkabileceği belirtilmektedir. Petrol, hâlihazırda Gana'nın altından sonraki ikinci önemli ihracat kalemini teşkil etmektedir.

Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası 65,1 milyar Dolar’a ulaşan Gana, 2018 yılında %5,6 oranında büyümüştür. Ülkenin ihracatı 17 milyar Dolar, ithalatı 11,8 milyar Dolar’dır. Toplam döviz rezervleri 7 milyar Dolar seviyesindedir.

IMF verilerine göre Gana ekonomisi 2019 yılında yüzde 6,1 oranında büyüme gerçekleştirmiştir.

Kişi başına düşen gelir 2210 Dolar seviyesindedir. Nijerya’nın ardından Batı Afrika’nın ikinci büyük ekonomisidir. Gana ekonomik olarak Batı Afrika Bölgesi’nde en fazla sermaye çeken ülkeler sıralamasında da ikinci olarak yer almaktadır.