Ermenistan'ın Siyasi Görünümü

1918-1920 yılları arasındaki ilk bağımsızlığının ardından Ermenistan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmaya başlamasıyla birlikte 21 Eylül 1991 tarihinde tekrar bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülke parlamenter cumhuriyetle idare edilmektedir. Ulusal Meclis üyeleri ve yerel yönetimler genel seçimle işbaşına gelirken, Cumhurbaşkanı ise Ulusal Meclis tarafından seçilmektedir. Bakanlar (Başbakan’ın tavsiyesi doğrultusunda) Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. Devletin on bir bölgeden (marz) oluşan bir idari yönetim yapısı mevcuttur.

Ermenistan’da Cumhurbaşkanı, 7 yıllık tek bir dönem için Ulusal Meclis tarafından seçilmektedir. Anayasa uyarınca aynı kişi, bir dönemden daha fazla Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunamamaktadır.

27 Eylül 2020 tarihinde başlayan ve 44 gün süren II. Karabağ Savaşı Ermenistan’ın yenilgisiyle sonuçlanmış, Ermenistan, işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarını terketmek zorunda kalmıştır.

Sözkonusu yenilginin ardından, artan iç istikrarsızlığın aşılabilmesi amacıyla 20 Haziran 2021 tarihinde yapılan seçimleri, Başbakan Nikol Paşinyan’ın liderliğindeki Sivil Sözleşme Partisi kazanmıştır.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Armen Sarkissian, 9 Nisan 2018 tarihinden beri yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı görevinden 23 Ocak 2022 tarihinde istifa etmiştir. Ermenistan Parlamentosu’nda yapılan seçim sonucunda, iktidardaki Sivil Sözleşme Partisi’nin adayı Vahagn Khachaturyan Cumhurbaşkanı seçilmiş ve 13 Mart tarihinde yemin ederek göreve başlamıştır.