Dışişleri Bakanı Davutoğlu “AB üyeliği yarım asırdır stratejik hedefimiz oldu ve böyle kalmaya devam edecek”.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu “AB üyeliği yarım asırdır stratejik hedefimiz oldu ve böyle kalmaya devam edecek”.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki en üst düzeyli karar organı niteliğinde olan Ortaklık Konseyi'nin 51'inci toplantısı AB Konseyi Dönem Başkanı İrlanda’nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Ticaret Bakanı Sayın Gilmore ile Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Füle’nin katılımıyla Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında 27 Mayıs 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu vurguladı. “1963 Ankara Anlaşması'ndan beri yarım asrı geride bıraktık. AB üyeliği yarım asırdır stratejik hedefimiz oldu ve böyle kalmaya devam edecek” diye konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu müzakereler kapsamında açılan fasılların yetersiz olduğuna işaret etti. İrlanda Dönem Başkanlığı sırasında müzakerelere açılması beklenen 22. fasıla atıfla “Bir çiçekle bahar gelmez” diye konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu siyasi nedenlerle engellenen diğer fasılların da açılması gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Türkiye AB üyeliğini hakettiğine ve uluslararası sistemin Türkiye'nin AB üyeliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz. Türkiyeli bir AB'nin sesinin dünyada daha gür çıkacağına ve daha etkin olacağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.

17 yıldır Gümrük Birliği'nde olan Türkiye'nin mallarının AB'de serbest dolaşırken vatandaşlarının bu haktan mahrum kalmalarının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu AB'nin Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı getirme konusunda zaten geç kaldığını ve bunun artık bir zorunluluk arzettiğini söyledi.


Türkiye-AB Ortaklık Konseyi 51. toplantısında ele alınan konular hakkında Bakanlık Açıklaması