Bulgaristan'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Türk Havayollarının İstanbul’dan Sofya’ya 21, Varna’ya 3 haftalık seferi bulunmaktadır.

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin 31.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulamasına göre, Şengen bölgesi üyesi veya Şengen müktesebatını uygulayan ülkelerde ikamet eden veya uzun süreli ikamet amaçlı vizesi bulunan vatandaşlarımız, her 6 ay içinde 3 ay süreyle Bulgaristan’da vizesiz ikamet edebileceklerdir.

Geçerli kısa süreli Şengen vizesi ile seyahat eden vatandaşlarımızın gidiş ve dönüşte ayrıca Bulgaristan vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Sözkonusu vatandaşlarımız transit geçişlerinde Bulgaristan güzergâhını kullanabilir, ayrıca bu vizenin geçerli olduğu süre ve koşullarda, vize önceden kullanılmış olsa bile, vizenin geçerlik süresi içinde Bulgaristan’da ikamet edebilirler. (Örneğin Bir Şengen üyesi ülke temsilciliğinden tek girişli vize alınarak, sözkonusu ülkeye gidilip Türkiye’ye geri döndükten sonra, vizenin geçerli olduğu tarihler içinde ayrıca Bulgaristan vizesi alınmadan Bulgaristan’a seyahat edilebilir.)

Yukarıdaki şartları taşımayan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızın Bulgaristan vizesi almaları gerekmektedir. Vize gerektirmeyen üçüncü ülkelere veya Şengen bölgesi üyesi olmayan AB üyesi ülkelere seyahat edecek vatandaşlarımız, gidiş ve dönüşte Bulgaristan güzergâhını kullanacaklar ise, çift transit veya çok girişli vize almış olmaları gerekmektedir.

Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirler.

Hizmet pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar.

Bulgaristan’da konaklayacak kişilerin, konaklayacakları adresi sınır kapılarında yazılı olarak beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. AB üyesi ülkelerin vatandaşları ile Bulgaristan’dan transit geçecek kişiler bu uygulamanın dışında bırakılmıştır. Herhangi bir Bulgaristan vatandaşının daveti üzerine Bulgaristan’ı ziyaret eden vatandaşlarımızın davet mektubunun bir örneğini yanlarında bulundurmalarında yarar bulunmaktadır.

Vatandaşlarımızın Bulgaristan’a girişlerinde ayrıca, günlük ihtiyaçlarını (konaklama, yeme-içme gibi) karşılayabilecekleri maddi imkanlarının olup olmadığı Bulgaristan makamlarınca sorgulanabilmektedir. Bu çerçevede vatandaşlarımızın hazırlıklı olmasında fayda bulunmaktadır.

Vatandaşlarımızın beraberindeki nakit para miktarı 10.000 avro (veya karşılığı başka yabancı para) ve üzerinde ise mutlaka beyan edilmelidir. Beyanda bulunulmaması halinde paranın tamamına Bulgaristan Gümrük yetkilileri tarafında el konulmaktadır. Beyan edilmeyen paranın yüksek miktarlarda (140 asgari ücret gibi- yaklaşık 46000 avro ve üzeri) olması durumunda beyan etmeyen kişiler hapis cezasıyla yargılanabilmektedir.

Covid-19 salgınıyla bağlantılı tedbirler çerçevesinde Bulgaristan Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarının ve Sofya Büyükelçiliğimiz internet site ile sosyal medya hesaplarının düzenli olarak takip edilmesi yararlı olacaktır.