#

Yunanistan

VİZE

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen ya da transit geçmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız Yunan vize rejimine göre vizeye tabidirler. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftırlar. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunan vize rejimi, havalimanlarında uçak değiştirecek, yani Yunanistan’dan transit geçecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımıza dahi vize zorunluluğu getirmektedir. Yunanistan’da meydana gelen bir kazada yakınlarına ulaşmak amacıyla vize talebinde bulunulması gibi olağanüstü haller dışında sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır. Bu itibarla, diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan ve yaz döneminde yıllık izinlerini kullanmak üzere Yunanistan üzerinden ülkemize gidip dönecek vatandaşlarımızın, yola çıkmadan önce, ikamet ettikleri ülkelerdeki Yunanistan temsilciliklerinden “çift transit” vizelerini temin etmiş olmaları gerekmektedir. İlk vize başvurusunda pasaportun en az bir yıl geçerliliği olması şartı aranmaktadır. Müteakip başvurularda Pasaportlarda aranan asgari geçerlilik süresi, vize süresinin bitiminden itibaren 6 aydır.

Schengen sistemine dahil Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet eden oturma ve çalışma izni hamili vatandaşlarımız, Yunanistan’dan geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu durumdaki vatandaşlarımız turistik amaçla Yunanistan’da 3 ay kalabilme hakkına sahiptirler.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde ikamet eden bazı vatandaşlarımızın, çocukları için oturma izni çıkartmamış olmaları nedeniyle sınır kapılarında sorun yaşadıklarını ifadeyle, vatandaşlarımızın, çocukları için çıkartacakları özel oturma izinlerini beraberlerinde bulundurmalarını veya kendi oturma izinlerine çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedirler.

PİLOT VİZE UYGULAMASI

Yunanistan 2012 yılında başlattığı vize kolaylıklarını, 2018 yılı yaz sezonunda da devam ettirmektedir. Ege’de bulunan bazı Yunan adalarına kısa süreli turistik geziler için girişler kolaylaştırılmış, geçici vize uygulamasına başlanmıştır. Bu yeni vize sistemi bu yıl 02 Mayıs – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında geçerli olup, Rodos, İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Sömbeki (Symi) ve Midilli (Lesvos) (Midilli Merkez ve Molivos limanları) adalarını kapsamaktadır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi Türk vatandaşları ile Schengen müktesebatını uygulayan tüm Üye Devletlerinin vatandaşları sözkonusu vize alma yükümlülüğünden muaf tutulmuştur.

Yunan adalarına seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız, Türkiye’de Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde faaliyet gösteren seyahat acentelerine, seyahatten en az 3-4 gün öncesinden başvurmaları gerekmektedir. Biletlerini satın almalarının yanısıra sözkonusu vizenin alınabilmesini teminen seyahat acentesine aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri ve vize harçlarını ödemeleri gerekmektedir.

1.En az 3 ay geçerli pasaportun aslı (seyahat süresince hazır bulundurmak üzere)
2.Pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli fotokopisi (1 adet)
3.Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fon beyaz)
4. Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (1 adet)
5.Otel rezervasyonu belgesinin örneği (1 adet)
6. Gidiş-dönüş feribot bileti (seyahat acentesi tarafından verilecektir)
7. 35 Euro vize harcı
8. Acente hizmet harcı

Seyahat acenteleri, feribot biletlerinin satın alınmasından sonra, yolcu tarafından ibraz edilen ilgili doküman ve diğer belgeleri, yolcunun varış tarihinden en az 24 saat önce elektronik ortam üzerinden yetkili Yunan makamlarına göndererek, onay almaktadırlar.

Seyahat acenteleri belgelerini teslim eden yolculardan Rodos, İstanköy, Meis, Sömbeki, Sakız, Sisam, Midilli gibi Yunan Adaları’na seyahatlerinden en az 24 saat önce, seyahatlerine ilişkin onayın verilip verilmediğinin kontrol edilmesini istemektedirler.

Adaya varışta, sınır güvenlik görevlilerine ibraz edilmek üzere, pasaport, Schengen Vizesi formunun aslını, ziyaret amacı ve kalış süresini gösterir belgeyi hazır bulundurmaları beklenmektedir. Giriş koşullarının tamamen yerine getirildiğine kanaat getirilmesi halinde, Yunan gümrük makamları her müracaat için tek girişli (tek kullanımlı) giriş-çıkış noktası Adalar olmak koşuluyla en fazla 7 gün ikamet süreli vize vermektedirler. Anılan tarih aralığında aynı kişinin pilot vize uygulamasına başvurma hakkı sayısında sınırlama yoktur.

Yunanistan makamları pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olan vatandaşlarımız ile KKTC doğumlu vatandaşlarımızın ülkeye girişine izni vermemektedirler. Keza, Yunan makamları, Yunanistan doğumlu vatandaşlarımızın pasaportlarında, doğum yerlerinin Türkçe ve İngilizce isimlerinin yanında “GR” ibaresinin de yer almasını talep etmektedirler.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

a) İgoumenitsa-İpsala

- Karayolu

İtalya limanlarından hareket eden feribotların uğradığı, genellikle Avrupa ülkelerinde ikamet eden veya çalışmakta olan bazı vatandaşlarımızın karayoluyla Türkiye’ye gitmek amacıyla kullandıkları Yunanistan’ın İgoumenitsa Limanı’ndan hareketle, sırasıyla Yanya (Ioannina), Grevene (Grevena), Kozani, Veria, Selanik (Thessaloniki), Serez (Serres), Kavala, İskeçe (Xanthi), Gümülcine (Komotini) ve Dedeağaç’tan (Alexandrapouli) geçilmektedir. Egnatia Otoyolu (Egnatia Odos) olarak adlandırılan yolun tamamı çok şeritli otoban olarak hizmet vermekte olup toplam mesafesi 670 km’dir. Yolun ilk 250 km’lik İgoumenitsa- Yanya - Grevena - Kozani bölümü virajlıdır. Kavala ve Dedeağaç civarındaki bazı bölümler de virajlıdır. Otoyolda seyrederken meydana gelebilecek acil durumlarda, polisin yanı sıra, 1077 nolu telefon aranarak otoyol kontrol merkezine ulaşılabilmektedir.

Egnatia otoyolu, gidiş-geliş toplam dört şeritten oluşmakta ve kesintisiz olarak İpsala Kara Hudut Kapımız karşısındaki Yunan Kipi gümrüğüne kadar rahat ulaşım imkanı sağlamaktadır. Egnatia otoyolu üzerinde halen akaryakıt istasyonu bulunmamakta olup, istasyonlara otoyol üzerinde bulunan kavşaklardan (INTERCHANGE) çıkmak suretiyle ulaşılabilmektedir. Bu kavşakların isimleri, Türkiye’ye doğru sırasıyla aşağıdadır:

- Galipsos (No:28A)

- Moustheni (No:28B)

- Eleftheroupoli (No:28C)

- Palio (No:30) (çıkışsız)

- Agios Syllas (No:31)

- Aspra Chomata (No:32)

- Perni (No:32A)

- Chrysoupoli (No:33)

- Xanthi West (No:34)

- Xanthi East (No:35)

- Iasmos (No:36)

- Komotini West (No:37)

- Komotini East (No:38)

- Industrial Area / Fylakas (No:38A)

- Mesti / Sapes / Maronia (No:39)

- Makri / Alexandroupoli (No:40)

- Alexandroupoli (No:41)

- Industrial Area / Dimokritos Airport / Alexandroupoli (No:42)

- Feres / Soufli (No:43)

İgoumenıtsa-İpsala Arası Gişeler

GİŞELER: TİRİA - MALAKASI - POLİMİLOS - MALGARA* - ANALİPSİ - MOUSTHENI IASMOS - MESTI

ÜCRET:

A 1,50 € A 1,50 € A 1,70 € A 0,80 € A 1,70 € A 1,70 € A 1,30 € A 1,20 €

B 2,10 € B 2,10 € B 2,40 € B 1,20 € B 2,40 € B 2,40 € B 1,90 € B 1,70 €

C 5,30 € C 5,30€ C 6,00 € C 3,00 € C 6,00 € C 6,00 € C 4,80 € C 4,30 €

D 7,40 € D 7,40 € D 8,40 € D 4,20 € D 8,40 € D 8,40 € D 6,70 € D 6,00 €

(A – Motosiklet B – Otomobil C – Otobüs D - Ağır Vasıta)

Yaz tatili dönemi münasebetiyle gerek Kipi/İpsala sınır geçiş noktasından Türkiye’ye giriş yapmayı tercih eden, gerekse dönüş yolunda bu noktadan çıkış yapan vatandaşlarımız, özellikle Temmuz-Ağustos aylarında uzun araç kuyrukları oluşturmaktadır.

Egnatia otoyolu üzerinde, Evros İli sınırları içinde, Kipi gümrüğüne yaklaşık 10 km. mesafedeki "Feres / Soufli" kavşağından çıkış yapılmak suretiyle, kuzey istikametinde yaklaşık 100 km.’lik Sofulu (Soufli)-Dimetoka (Didimotiho)-Kumçiftliği (Orestiada)-Kastanies güzergahını izleyerek Pazarkule Kara Hudut Kapımıza da ulaşılması mümkündür. İpsala gümrüğüne kıyasla bu kapımız, sınırın her iki tarafındaki altyapı ve personel yetersizliği nedeniyle vatandaşlarımızca çok az tercih edilmekte, ancak, özellikle Edirne çıkışındaki TEM otoyolu bağlantısı nedeniyle, Kipi-İpsala gümrüklerinin tamamen tıkandığı zamanlarda alternatif olarak kullanılabilmektedir.

b) Patra-İpsala

- Karayolu

İtalya limanlarından hareket eden yolcu gemilerinin uğradığı Yunanistan’ın güneyindeki Patra Limanı’ndan hareketle Korint (Korinthos), Atina (Athens), Lamia, Larissa, Katerini, Selanik (Thessaloniki), Kavala, İskeçe (Xanthi), Gümülcine (Komotini) ve Dedeağaç’tan (Alexandrapouli) geçilmektedir. Korint-Atina (84 km) ve Atina-Lamia (214 km) otoyolu hizmete girmiştir. Korint-Larissa arası toplam 432 km’dir. Selanik’ten itibaren Egnatia Odos’a bağlanmaktadır.

Toplam uzunluğu 1.130 km. olan Patra-İpsala hattı, hiç durmamak suretiyle ortalama 13 saatte kat edilebilmektedir. 762 km. uzunluğundaki Patras-Selanik bölümü, standardı yüksek olmamakla birlikte otoyol niteliğinde olup, ücretli geçişe tabidir.

Patra-İpsala Arası Gişeler:

Gişeler Patra Korinth Elefsina Afıdnes Thiva Tragana Pelazgıa Moshohori

Km 0km 130km 60km 60km 35km 40km 80km 86km

Ücret

A 1.40 € A 1,20 € A 1,40 € A 2,30 € A 2,65 € A 2,65 € A 2,40 € A 2,80 €

B 2,10 € B 1,80 € B 2,10 € B 3,25 € B 3,85 € B 3,80 € B 3,40 € B 4,00 €

C 5,30 € C 4,50 € C 5,30 € C 8,20 € C 9,60 € C 9,60 € C 8,60 € C 9,90 €

D 5,30 € D 4,50 € D 5,30 € D 8,20 € D 9,60 € D 9,60 € D 8,60 € D 9,90 €

(A – Motosiklet B – otomobil C – Otobüs D - Ağır Vasıta )

Volos – Kavala Gişeler :

Moskohori Makrihori Pirgetos Leptokaria Eginiou Malgara Analipsi Moustheni

A 2,10 € A 1,00€ A1,40€ A 1,40€ A1,60€ A 1,70€ A 1,70€ A 1,70

B 3,10 € B 1,40€ B 2€ B 2€ B 2,20€ B 2,40€ B 2,40€ B 2,40

C 7,60 € C 3,50€ C 5€ C 5 € C 5,60€ C 6€ C 6€ C 6

D 10,70 € D 4,90€ D 7€ D 7€ D 7,90€ D 8,40€ D 8,40€ D 8,40

(A-Motosiklet B-Otomobil C-Otobüs D-Ağır Vasıta )

c ) Doirani ve Evzoni Sınır Kapıları (Makedonya-Yunanistan):

-Karayolu

Makedonya Cumhuriyeti üzerinden geçiş yaparak, ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın, Kuzey Yunanistan’ın Kılkış (Kilkis) iline bağlı Evzoni ve Doirani sınır kapılarından Yunanistan’a geçerek, Selanik (Thessaloniki) ve Batı Trakya üzerinden Türkiye’ye gitmeleri mümkündür. Bahsekonu güzergahın bir bölümü otoban, bir bölümü ise tek şeritli yol şeklindedir.

Türk vatandaşlarına vize uygulamayan Makedonya Cumhuriyeti’nin 2009 Aralık ayından itibaren Schengen ortak vize sistemine dahil olması üzerine, Avrupa’da yaşayan ve bir AB üyesi ülke vatandaşlığı bulunan vatandaşlarımızın, AB sınırları içerisinde yaptıkları seyahatlerde olduğu gibi, AB kimlik kartı/nüfus belgesi ile Makedonya’dan geçmeleri mümkün hale gelmiştir.

d) Kakavia Sınır Kapısı (Arnavutluk-Yunanistan):

-Karayolu

Arnavutluk üzerinden Yunanistan’a giriş yaparak, ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın, Kuzey Yunanistan’ın Florina vilayetine bağlı Kakavia Sınır Kapısından geçiş yapmaları mümkündür. Yanya’dan (İoannina) itibaren Egnatia otoyolundan Selanik (Thessaloniki) ve Batı Trakya güzergahını takip ederek, İpsala sınır kapısına ulaşan yolun büyük bölümü virajlı ve engebelidir.

e) Denizyolu

İtalya Limalarından Yunanistan’a hareket eden feribotların tamamı, Yunanistan’ın Adriyatik Denizi’ndeki kuzey limanı olan İgoumenitsa Limanı ve güney limanı olan Patra Limanı’na uğramaktadırlar. Deniz yolunu kullanan vatandaşlarımızın, özellikle yaz aylarında zor durumda kalmamaları için İtalya-İgoumenitsa/Patra-İtalya gemi biletlerini önceden temin etmeleri önem taşımaktadır.

GÜMRÜK

Yunanistan’a girişte ve çıkışta vatandaşlarımızın beraberlerinde bulunan döviz ve/veya çek, senet, bono, tahvil gibi değerli kağıt miktarında herhangi bir kısıtlama bulunmamakla birlikte, 10.000 (on bin) Avro’yu geçen döviz ve/veya çek, senet, bono, tahvil gibi değerli kağıtların gümrük kontrolleri esnasında Yunan makamlarına beyan edilmesi zorunludur. Beyan edilen meblağ, Yunan makamlarınca herhangi bir kesintiye tabi tutulmamaktadır.

Öte yandan, Yunanistan’a giriş ve çıkışta beyan edilmeyen 10.000 Avro ve üzeri döviz ve/veya çek, senet, bono, tahvil vb. değerli kağıtlar gümrük kontrolleri sırasında tespit edildiği takdirde, önce el konulmakta, meblağına göre çeşitli oranlarda vergi kesintisi yapılmakta, geri kalan miktarın kişiye iade edilip edilmeyeceğine ise yapılan araştırma sonunda karar verilmekte ve iadesi uzun zaman alabilmektedir.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Yunanistan’a girişte beraberlerinde bulunan 10.000 Avro’yu geçen döviz ve/veya çek, senet, bono, tahvil gibi değerli kağıtları gümrük kontrolleri esnasında Yunan makamlarına beyan etmeleri olası mağduriyetlerin önlenmesi bakımından önem taşımaktadır.

AB ülkelerinden Yunanistan’a yolcu beraberinde getirilen eşyalar konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak, Yunanistan’ın giriş yapılan ilk AB ülkesi olması halinde, kişisel kullanım amacı dışında ülkeye sokulduğu izlenimi uyandıran ve değeri 200 Avro’yu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. Bu sınır, 15 yaş altındaki kişiler için 100 Avro’dur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile 2 paket sigara gümrüğe tabi değildir. Ateşli silahlar, patlayıcı ve silah yapımında kullanılan kimyevi maddeler ile uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasaktır. Av tüfeği ithali, tüfeğin ülke mevzuatına uygun olarak iktisap edildiğine dair belge ibrazı halinde kabul edilebilmektedir. Bu kurallar, transit geçişler için de geçerlidir.

AB ülkelerinden Yunanistan’a sokulmak istenen ev hayvanları için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamlarınca düzenlenmiş ve kuduz dahil, yaptırılan aşıları gösteren aşı defteri gerekmektedir. AB haricindeki ülkelerden ve ülkemizden Yunanistan’a sokulacak kedi ve köpekler için aşı defterinin yanı sıra, kuduz aşısı tarihinden 30 gün sonra yapılacak kuduz testinin sonucunu gösterir belge istenmektedir. Ayrıca, kedi ve köpeklerin hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın mikroçip taşıması ve 7 aydan küçük olmaması gerekmektedir. Kuş türlerinin (papağan dahil) Yunanistan’a sokulması ise kuş gribi salgınından sonra yasaklanmıştır.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Yunanistan’da karayollarının durumu genel olarak iyi olmakla birlikte, Batı Avrupa ülkelerinden hareketle Türkiye'ye gitmek üzere Yunanistan'dan geçen vatandaşlarımızın, zaman zaman mola vermek suretiyle dinlenmeleri, kurallara uymaları ve hız tahdidini dikkate almaları tavsiye olunur.

Polis trafik ekipleri, otoyol boyunca muhtelif noktalarda bulunan radarlara yakalanan sürücülere, uyruğuna bakmaksızın ceza kesmekte müsamahasız davranmaktadırlar. Otoyol boyunca 120 km/saat olan hız sınırına uyulması önem arz etmektedir.

Ayrıca, özellikle yaz döneminde şehir içi ve şehirlerarası trafikte çok sayıda motosiklet bulunması, özellikle sol şeride geçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husustur.

30.03.2018 tarih ve 4530/2018 sayılı yeni trafik kanununa göre, trafik ihlalleri oluşturdukları tehlikeye göre 3 sınıfa ayrılmaktadır. Buna göre belirlenen trafik cezaları şu şekilde sıralanmaktadır:

-Hafif düzeyli tehlikenin cezası: 100 Avro’ya kadar.

-Orta düzeyli tehlikenin cezası: 101-300 Avro arası.

- Yüksek düzeyli tehlikenin cezası: 301-600 Avro arası.

Trafik cezaları ve hapis cezası öngörülen trafik suçları ile kazaya sebebiyet verme durumunda uygulanan mevzuat ve yaptırımlar:

-Aşırı hız: Aşırı hız halinde para cezası, azami hızdan saatte 20 km’ye kadar fazla hızla gidilmesi halinde 20.- Euro’dur. Azami hızdan saatte 20 km’den fazla hızla gidilmesi halinde 50 .- Euro para cezası tahsil edilmektedir. Azami hızdan 30 km’den fazla gidilmesi halinde175.-Euro para cezası tahsil edilmekte ve ehliyet 60 gün süreyle alıkonulmaktadır.

-Kırmızı ışık ihlali : 700.- Euro para cezası– 60 gün süreyle ehliyet, 20 gün süreyle ruhsat alıkonulması

-Hatalı sollama yapmak : 700.- Euro para cezası, ehliyetin ve plakanın 20 gün alıkonulması

-Emniyet kemeri takmamak : 350.- Euro para cezası – 60 gün süreyle ehliyetin alıkonulması.

-Park yasağı ihlali : 40-150.- Euro –ehliyet ve plakanın 20 gün süreyle alıkonulması. (Selanik Atatürk Evi etrafındaki park yerleri ücretlidir. Park fişi alınmaması durumunda 80 Avro park cezası kesilerek araba plakaları sökülmektedir)

- Otobüslerin sol şeridi kullanmaları: 200.- Euro-Otobüs yolundan sürmek : 100.- Euro, 60 gün süreyle ehliyetin ve plakanın alıkonulması

-Park halindeki bir aracın yanına park ederek ikinci bir sıra oluşturmak: 60 Euro para cezası–Ehliyet ve plakanın 10 gün alıkonulması

-Alkollü araç kullanmak: Kanında 0,50-0,80 promil oranında alkol bulunan sürücüler 200 Avro para cezasına çarptırılmakta ve aracın trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir. Kanında 0,80-1,10 promil oranında alkol bulunan sürücüler 700 Avro para cezasına çarptırılmakta ve 90 gün ehliyete el konulmakta olup, aracın trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir. Kanında alkol oranının 1,10 promilin üstünde olduğu hallerde sürücü 1200 Avro para cezası ile cezalandırılmakta, asgari 2 ay hapis cezasına çarptırılmakta, 180 gün ehliyete el konulmakta, 10 gün ila 6 aya kadar da plakaya el konulmakta ve aracın trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.

Öte yandan, Atatürk Evi’nin bulunduğu, her dönemde vatandaşlarımız ve ülkemizdeki tur şirketleri için önemli bir turistik destinasyon olan Selanik şehrine yolcu taşıyan turizm şirketlerine bağlı çalışan otobüslerimize, sınır kapısında, Gümülcine-Kavala-Selanik güzergahında ve Selanik’e gelmelerini müteakiben şehir içinde sık sık kontrol uygulanmaktadır. Otobüslerimize ve tur şirketlerimize, Selanik içinde park yasağı olan yerlere araçları park etmeleri, kontrol sırasında bazı belgeleri ibraz edememeleri veya teknik eksiklikleri sebebiyle Yunan trafik polisi tarafından yüklü miktarda trafik cezası kesilebilmekte, araçların plakaları sökülebilmekte, buna bağlı olarak otobüs şoförlerimizden ve vatandaşlarımızdan Selanik Başkonsolosluğumuza şikayet telefonları gelmektedir. Sıklıkla rastlanan bu gibi durumlarda Yunan polisinin esasen yasalara aykırı bir uygulama içine girmemeleri nedeniyle, vatandaşlarımız ya da Başkonsolosluğumuz tarafından duruma müdahalede bulunulamamaktadır. Turların genellikle hafta sonu düzenlenmesi ve kamu dairelerinin kapalı olması sebebiyle, şoförlerimiz trafik polisi tarafından kesilen para cezalarını ödeyemeyerek ve el konulan plakalarını alamayarak daha da mağdur olmaktadırlar. Benzer mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Selanik Başkonsolosluğumuzca yapılan araştırma sonucunda otobüslerde gümrük ve trafik polisi kontrollerinde bulundurulması zorunlu olan belgeler ve teçhizat aşağıda sunulmaktadır:

Gümrük için:

1. İnterbus

2. Yurt dışı için yeşil kart (sigorta)

3. Türk acente tarafından hazırlanmış yolcu listesi

4. Yunanistan’da işbirliği yapması gereken acente ile sözleşme (tasdikli)

Trafik polisi için:

1. Takografın otobüsü kullanan şoföre ait olması,

2. Otobüsün arka kısmında, arkadan gelen araçların sürücülerinin görebilmesi için 80 veya 90 km hız limiti etiketi bulunması,

3. Yangın söndürme cihazı bulundurulması ve dolum yılının otobüsün trafiğe çıktığı yıl olması.”

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI BİLGİLER

A- Temsilcilik İrtibat Bilgileri:

1. T.C. Atina Büyükelçiliği

Adres: Vassileos Gheorgiou B'11, 10674 Athens, Greece

Tel: 00 30 210 726 3000

Faks: 00 30 210 722 95 97

E-Posta: embassy.athens@mfa.gov.tr

2. T.C. Atina-Pire Başkonsolosluğu:

Adres: 22, Vasileos Pavlou Str. Paleo Psychiko 154 52, Athens-Greece

Tel : 00 30 210 671 48 28, 00 30 210 672 11 53, 00 30 210 672 98 30

Nöbetçi Telefon: 00 30 6946564870

Faks: 00 30 210 677 64 30

3. T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu:

Adres: Ionon 14, 69100 Komotini (Gümülcine) -Greece

Tel : 00 30 25310 83420 / 83421

Nöbetçi Telefon: 00 30 6942779333

Faks : 00 30 25310 32761

4. T.C. Rodos Başkonsolosluğu:

Kançılarya Adresi : Iroon Politechniou 10-12, 85100 – RHODES/GREECE

Sabit Telefon No. 1 : (0030) 22410/23362

Sabit Telefon No. 2 : (0030) 22410/23595

Nöbetçi Cep Telefonu: (0030) 694 658 53 02

Faks No. : (0030) 22410/27472

E-Posta : consulate.rhodes@mfa.gov.tr

5. T.C. Selanik Başkonsolosluğu:

Adres: Odos Agiou Dimitriou 151, 54634 Thessaloniki-Greece

Tel : 00 30 2310 965 070 73

Nöbetçi Telefon: 00 30 6970260565

Faks: 00 30 2310 965 084

B- Yunanistan genelinde acil numaralar:

-Polis İmdat: 100 (tüm ülke genelinde geçerlidir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

-Ambulans: 166 (tüm ülke genelinde geçerlidir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

- Egnatia Otoyolu Yol Yardımı: 1077 - (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)-Otomobil arıza:

ELPA (Yunan Otomobil Kurumu-tüm ülke genelinde): Tel: 104 00 (Araç arızası durumunda ücret karşılığı hizmet vermektedir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

- INTERAMERICAN (Tüm ülke genelinde yol yardımı sağlayan özel şirket) Tel: 1158 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

-HELLAS SERVICE (Acil Yol Yardımı) -1057 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir.)

-EXPRES SERVICE (Acil Yol Yardımı) -1154 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir.)

-INTERSALONICA (Acil Yol Yardımı) – 11555 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir.)

C- Yararlı olabilecek telefonlar:

Atina Emniyet Müdürlüğü : 00 30 210 647 60 00

Pire Emniyet Müdürlüğü : (+30) 210 417 18 79

Pire Limanı Çağrı Merkezi : 14541

Pire Liman Polisi : (+30) 210 4172675

Selanik Yabancılar Polisi (Doğu Selanik): 00 30 2310 500 982-86

Selanik Yabancılar Polisi (Batı Selanik):00 30 2310 558 010-21

Selanik Trafik Polisi: 0030 2310 557 549

Kavala Emniyet Müdürlüğü: 00 30 25106 22200

İskeçe (Xanthi) Emniyet Müdürlüğü: 00 30 25410 84100 - 00 30 25410 84112

Gümülcine (Komotini) Emniyet Müdürlüğü: 00 30 25310 83201 – 00 30 2531083205

Dedeağaç (Alexandroupoli) Emniyet Müdürlüğü: 00 30 25510 66100

Kipi Sınır Polisi: 00 30 25550 31224, Nöbetçi memur: 00 30 25550 31224

Kipi Gümrük Müdürlüğü:00 30 25550 88863

İpsala Gümrük Müdürlüğü: 00 90 284 616 15 83

İpsala Gümrük Müdürlüğü Faks : 00 90 284 616 15 73 / 616 15 85

İpsala Kara Hudut Kapısı Emniyet Amirliği: Tel/Faks 00 90 284 616 14 20

Rodos- Güney Ege Bölge Başkanlığı : (+30) 22413 60502 / 60503

Onikiada A’ Bölge Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22410 44100 / 44127

Rodos Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22410 24138

Onikiada B’ Bölge Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22420 28888 / 28863

İstanköy Limanı Pasaport Kontrol Dairesi: (+30) 22420 22177

Meis Polis Karakolu : (+30) 22460 49333

Meis Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22460 49300

Sakız Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22710 81510

Sakız Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22710 44424

Sisam Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22730 87310

Sisam Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22730 22290

Midilli Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22510 48444 / 48422

Midilli Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22510 28398

D- Ulaşım- İrtibat Bilgileri:

a- Havaalanları:

Eleftherios Venizelos Atina Havaalanı: 00 30 210 3530000

THY Atina Bürosu: 00 30 210 9885700-01-26

THY Selanik Bürosu: 00 30 2310 477586 - 0030 2310 477541

Dedeağaç “Dimokritos” Uluslararası Havalimanı :00 30 25510 89300

Kavala “Megas Alexandros” Uluslararası Havalimanı [(Chrysoupoli)(Sarışaban)] : 00 30 25910 53400 / +30 25910 53271

Rodos “Diagoras” Havalimanı : (+30) 22410 88700

b- Metro/ Otobüs işletmeleri:

Atina Metro Ofisi : 00 30 210 6792399

Selanik Metro: 0030 2310 525804

Selanik Kamil Koç/Crazy Holidays: 0030 2310 237696, 0030 2310 241545

Yunanistan Otobüs işletmeleri (KTEL) : 14505 (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

Otobüs seferleri için genel bilgiler için : 1130 (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

c- Gemi:

Gemi seferleri genel bilgiler : 1451-14944 (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

E- Turizm Destek Ofisleri:

Yunan Turizm Örgütü (EOT) -Onikiada Bölge Seyahat Enformasyon Ofisi : (+30) 22410 44335

Yunan Turizm Örgütü (EOT) – İstanköy Turizm Destek Ofisi : (+30) 22420 29910

Yunan Turizm Örgütü (EOT) – Sakız Turizm Destek Ofisi : (+30) 2271024442

Yunan Turizm Örgütü (EOT) – Sisam Turizm Destek Ofisi : (+30) 2273028582

Yunan Turizm Örgütü (EOT) – Kuzey Ege Bölge Seyahat Enformasyon Ofisi : (+30) 2251042511

F- Seyahat Acentaları:

Fethiye - Rodos – Fethiye

Yeşil Dalyan Seyahat Travel & Shipping Agency

Adres : Tuzla Mahallesi Adnan Menderes Blv. 594. Sokak No:26 D: Fethiye Türkiye

Faks : (+90) 252 612 62 65

E-posta : info@yesildalyantravel.com

http://www.yesildalyantravel.com/tr/

Marmaris – Rodos – Marmaris

Yeşil Marmaris Turizm ve Yat İşletmeciliği A.Ş.

Adres : Marmaris, Barbaros Cd No:13, Muğla Türkiye

Telefon : (+90) 252 412 6486-90

Faks : (+90) 252 412 50 77

E-posta : info@yesilmarmaris.com

http://www.yesilmarmaris.com/

Nice Tours

Adres : Kordon Caddesi 6/1 D:4 48700 Marmaris Muğla Türkiye

Tel : (+90) 252 412 96 10

Fax : (+90) 252 412 96 12

E-posta : info@nicemarmaris.com

http://www.nicemarmaris.com/

Bodrum – İstanköy – Bodrum

Turkish Sealines

Adres : Turkish Sealines - Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi ( Cruise Port ) Türkiye

Telefon : (+90) 252 316 22 22

Faks : (+90) 252 316 62 22

Email : info@turkishsealines.com

http://www.turkishsealines.com

Bodrum Express Lines Feribot ve Hydrofil Seferleri

Adres : Kale Caddesi No: 18 Bodrum Türkiye

Telefon : (+90) 252 316 10 87

Faks : (+90) 252 313 00 77

Email : info@bodrumexpresslines.com

http://www.bodrumexpresslines.com

Bodrum Feribot İşletmeciliği

Adres : Çarşı Mahallesi İskele Meydanı, Kale Caddesi Gümrük Alanı, 48400 Bodrum

Telefon : (+90) 252 316 08 82

Faks : (+90) 252 313 02 05

Email : info@bodrumferibot.com

http://www.bodrumferryboat.com/

Çeşme – Sakız – Çeşme

Ertürk Travel & Shipping Co.

Adres : Beyazit Cad. No:6-7 Çeşme İzmir Türkiye

Telefon : (+90) 232 712 67 68

Faks : (+90) 232 712 62 23

Email : info@erturk.com.tr

http://www.erturk.com.tr/

Midilli – Ayvalık – Midilli

Jale Denizcilik Taşımacılık Turizm Gıda Dış Tic. Ltd. Şti

Adres : Yeni Liman Karşısı, 150 Evler Mah. Atatürk Cad. İriz Apt. No: 294/7 Ayvalık Balıkesir

Telefon : (+90) 266 331 31 70

Faks : (+90) 266 331 41 30

Email : info@jaletur.gr

http://www.jaletur.com

Turyol Tourism and Travel Agency

Adres : 150 Evler Mah. Atatürk Bulvarı Güzide Apt. Not:296/2 Ayvalık Balıkesir

Ayvalık Balıkesir

Telefon : (+90) 266 331 67 00

Faks : (+90) 266 331 60 07

Email : ayvalik@turyol.com

http://www.turyolonline.com

Kuşadası - Sisam –Kuşadası

Meander Travel

Adres : Cami Kebir Mahallesi Mahmut Esat Bozkurt Caddesi Turistik Site No: 14/5

Kuşadası Aydın

Telefon : (+90) 256 614 38 59

Faks : (+90) 256 612 72 95

Email : ferries@meandertravel.com

http://www.meandertravel.com/

G- Liman Müdürlükleri:

Pire Liman Müdürlüğü : 00 30 213 2147600

Rodos Liman Başkanlığı : (+30) 22410 22220 / 28888

Meis Liman Başkanlığı : (+30) 22460 49270

Sakız Liman Başkanlığı : (+30) 22710 44433

Sisam Liman Başkanlığı : (+30) 22730 27318

Midilli Liman Başkanlığı : (+30) 22510 24115

İstanköy Liman Başkanlığı : (+30) 22420 26594 - 6

İgoumenitsa Liman Müdürlüğü : 00 30 26650 99400

Lavrio Liman Müdürlüğü : 00 30 22923 20400

Rafina Liman Müdürlüğü : 00 30 22943 21200

Patra Liman Müdürlüğü : 00 30 26136 15400 - +30 694 4308911

Selanik Liman Müdürlüğü: 0030 2313 325 821

Volos Liman Müdürlüğü: 0030 2421 353 800

H- Otomobil arıza:

Yunan Otomobil Kurumu (ELPA), (Araç arızası durumunda ücret karşılığı hizmet vermektedir), Tel : 0030 104 00

BMW : 00 30 210 994 34 33

Mercedes : 00 30 694 435 47 00 veya 00 30 10400

VW: 00 30 2310 530623 / 00 30 210 6504000

Fiat: 00 30 2310 553234 / 00 30 210 99 88 117

Renault: 00 30 2310 548231

Opel: 00 30 210 6068812 – 210 606 88 00

Ford: 00 30 210 5709900

Toyota: 00 30 210 5544666

Peugeot: 00 30 210 5761111

I- Hastaneler:

Atina:

Athens General Hospital "G. Gennimatas"

Adres: Mesogeion 154, 11527, Athens

Tel: 210 770 1211-5

Regional General Hospital "Laiko"

Adres: Agiou Thoma 17, 11527, Goudi, Athens

Tel: 210 7456 000

Regional General Hospital "Evangelismos"

Adres: Ipsilantou 45-47, 10675, Kolonaki, Athens

Tel: 210 7201 000

Athens General Hospital "Ippokrateio"

Adres: Vas. Sofias 114, 11527, Ambelokipoi, Athens

Tel: 210 7483 770

National University Hospital "Areteio"

Adres: Vas. Sofias 76, 11528, Áthens

Tel: 210 7286 000

Athens General Hospital "Korgialenio-Benakio National Red Cross"

Adres: Erithrou Stavrou 1, 11526, Athens

Tel: 210 6414 000

Athens General Hospital “Elpis”

Adres: Dimitsanis 7, 11522, Ambelokipoi Athens

Tel: 210 6432 221

Regional General Hospital "Alexandra"

Adres: Vas. Sofias 80, 11528, Ambelokipoi, Athens

Tel: 210 7770 501

Patission General Hospital

Adres: Chalkidos 15-17, 11143, Patissia, Athens

Tel: 210 2502 100

General Hospital "Pammakaristos"

Adres: Iakovaton 43, 11144, Kato Patissia

Tel: 210 2284 851

Athens General Hospital

Adres: Pireos 3, 10552, Omonia, Athens

Tel: 210 52760 000

General Hospital "Errikos Dunant"

Adres: Mesogeion Avenue 107, 11526, Athens

Tel: 210 6972 000

Regional General Hospital

Adres: Vas. Sofias 80 & K. Lourou, 11528, Ilissia, Athens

Tel.:210 7770 501

Athens Private Central Clinic

Adres: Asklipiou 31, & Navarinou, 10680, Athens

Tel: 210 3674 002

Metropolitan Hospital

Adres: Ethnarchou Makariou 9 & El. Venizelou 1,18547 N. Faliro - Athens – Greece

Tel: (+30) 210 48 09 000

Selanik:

Agios Pavlos

Adres: Ethnikis Antistaseos 161, Kalamaria

Tel: 2313304400

AHEPA

Adres: S. Kiriakidi 1, 546 36 Selanik

Tel: 2310 993 111

G. Gennimatas – Agios Dimitrios

Adres: Ethn. Aminis 41

Tel: 2313 308 100

Georgios Papanikolaou

Adres: Eksohi, 570 10 Selanik

Tel: 2313 307000

Theageneio, Selanik Kanser Hastanesi

Adres: Al. Simeonidi 2, 540 07 Selanik

Tel: 2310 898 100

İppokrateio

Adres: A. Papanastasiou 50, 546 39 Selanik

Tel: 2313 312 000

IKA Panagia

Adres: N. Plastira 22, Selanik

Tel: 2310 479600

Papageorgiou

Adres: Perifereiaki Odos N. Eukarpia Selanik 54629

Tel:2313 323000

Agios Georgios- K.G. Stasinopoulos Nöropsikiatrist Kliniği A.Ş.

Adres: Panorama, 522 00

Tel: 2310941262

Agios Dimitrios E.P.E

Adres: Odisseos 17, 54629 Selanik

Tel: 2310 520840

EUROMEDICA Kianos Stavros Kliniği

Adres: Viziis 1, 54636, Selanik

Tel: 2310210511

Selanik Diavalkaniko Hastanesi

Adres: Aslipioı 10, 57001 Pilea Selanik

Tel: 2310400000

Gümülcine (Komotini):

Gümülcine “Sismanoglio” Devlet Hastanesi

Adres: I. Sismanoglou 42, 69100 Komotini

Telefon: 2531 351100

“Theomitor” doğum kliniği

Adres: Mitropoliti Mesimvrias İeronimou 1, 69132 Komotini

Telefon: 2531 022834

İskeçe (Ksanthi):

İskeçe Devlet Hastanesi

Adres: Neapoli, 67100 İskeçe

Telefon: 2541 351100

“Agios Dimitrios” Özel doğum kliniği

Adres: Smintis 2, 67100 İskeçe

Telefon: 2541 026040

Dedeağaç (Aleksandroupoli):

Meriç (Evros) Tıp Fakültesi Hastanesi

Adres: Dragana, 68100 Dedeağaç

Telefon: 2551 351000

Euromedica Özel Klinik

Adres: Dimitras 21, 68100 Dedeağaç

Telefon: 2551 089990

Kavala (Kavala):

Kavala “Agios Silas” Devlet Hastanesi

Adres: Egnatia otobanı Kavala girişi, 65500 Kavala

Telefon: 2513 501100

“İppokratis” Özel Klinik

Adres: Meg. Aleksandrou 25, 65302 Kavala

Telefon: 2510 221968

“Lito” Özel Klinik

Adres: Eleftheriou Venizelou & Velissariou 1, 65402 Kavala

Telefon: 2510 228555

Drama (Drama):

Drama Devlet Hastanesi

Adres: İppokratous yolu sonunda, 66100 Drama

Telefon: 2521 023351

“İgia” Özel Klinik

Adres: 19 Maiou 151, 66100 Drama

Telefon: 2521 032120

Rodos:

Andreas Papandreou Devlet Hastanesi

Adres: Agioi Apostoloi, 85100 / Rodos

Tel: (+30) 22413 60000

Euromedica Onikiada Genel Kliniği

Adres: Koskinos Köyü – Kallithea, 85100 / Rodos

Tel: (+30) 22410 45000

Krito Sağlık Merkezi

Tel: (+30) 22410 38008

İstanköy (Kos):

O İpokratis Devlet Hastanesi

Adres: Leoforos İppokratous, 85300 / İstanköy

Tel: (+30) 22423 60200

Sisam (Samos):

Agios Panteleimon Devlet Hastanesi

Adres: Syntagmatarxi Kefalopoulou No: 17, 83100 / Vathy – Sisam

Tel: (+30) 2273 083100

Sakız (Chios):

Skilitsia Devlet Hastanesi

Adres: Elenas Venizelou No: 2, 82131 / Sakız

Tel: (+30) 2271 350100

Midilli (Mytilini):

Vostaneio Devlet Hastanesi

Adres: Bastani Efstratiou No: 48, 81132 / Midilli

Tel: (+30) 22510 57700

Kerpe (Karpathos):

Kerpe (Karpathos) Sağlık Merkezi

Adres: Kerpe Merkez, 85700 / Kerpe

Telefon : +30 2245 360000

İleki (Tilos):

İleki (Tilos) Sağlık Merkezi

Adres: Megalo Horio, 85002 / İleki

Telefon : +30 22460 44210

Sömbeki (Symi):

Sömbeki (Symi) Sağlık Ocağı

Adres: Sömbeki Merkez, 85600 / Sömbeki

Telefon : +30 22460 71290

Kelemez (Kalymnos):

Kelemez (Kalymnos) “Vouvaleio” Devlet Hastanesi – Sağlık Merkezi

Adres: Nikolaou Zerva No: 22, 85200 / Kelemez Merkez

Telefon : +30 22433 61900

İncirli (Nisyros):

İncirli (Nisyros) Sağlık Ocağı

Adres: Mandraki, 85303 / İncirli Merkez

Telefon : +30 22420 31217

Batnoz (Patmos):

Batnoz (Patmos) Sağlık Ocağı

Adres: Batnoz Merkez, 85500 / Batnoz

Telefon : +30 22470 31211

Meis (Kastellorizo):

Meis (Kastellorizo) Sağlık Ocağı

Adres: Meis Merkez, 85111 / Meis

Telefon : +30 22460 49267

İleryoz (Leros):

İleryoz (Leros) Sağlık Merkezi

Adres: Lakki, 85400 / İleryoz

Telefon : +30 22470 23300

J- Avukatlar:

Adnan Peçenek Tel: 00-30-25410-66184

Ahmet Kara Tel: 00-30-25410-63530

Ahmet Kurt Tel: 00-30-25410-24746

Alev Kadri Tel: 00-30-25410-84991

Alev Şabanoğlu Tel: 00-30-25410-21789

Atalay Alioğlu Tel: 00-30-25410-83886

Ayla Eblük Tel: 00-30-25410-22824

Ayser Homko Tel: 00-30-25410-62300

Bahri Ramadan Tel: 00-30-25410-66014

Ekrem Sefer Tel: 00-30-25410-21894

Elçin Hacıibram Tel: 00-30-25410-23663

Elif Canbaz Tel: 00-30-25410-22988

Erkan KüçükhasanoğluTel: 00-30-25410-27020

Esra Süloğlu Tel: 00-30-6934350194

Fehmi Mehmetali Tel:00-30-25410- 20297

Gülbeyaz Karahasan Tel: 00-30-25410-20280

Gürkan Süleymanoğlu Tel: 00-30-25410-71767

Hasan Adem Tel: 00-30-25410-24009

Hürmüz Hakkıoğlu Tel: 00-30-25410-66184

Hüseyin Aga Tel: 00-30-25410-29541

İhsan Kahya Tel: 00-30-25410-20229

İlkay Agko Tel: 00-30-2541100796

Kenan Softa Tel: 00-30-25410-66731

Kıymet Sabrioğlu Tel: 00-30-25410-24320

Mehmet Ali Kehaya Tel: 00-30-25410-22988

Muzaffer Kabza Tel: 00-30-25410-22617

Naciye Kamberoğlu Tel: 00-30-25410-21280

Nalan Mustafaoğlu Tel: 00-30-25410-67442

Orhan Mehmetoğlu Tel: 00-30-25410-71767

Özer Talatoğlu Tel: 00-30-25410-21280

Raif Usta Tel: 00-30-25410-20229

Ramadan Nizam Tel: 00-30-25410-66731

Sabri Hacıibram Tel: 00-30-25410-23663

Semra Giroğlu Tel: 00-30-6973302089

Sibel Konde Tel: 00-30-25410-23663

Sinan Kavaz Tel: 00-30-25410-22824

Sinan N. Mola Tel: 00-30-25410-84818

Süheyla Kurak Tel: 00-30-25410-83800

Georgios Monios Tel: 00-30-2510-620777

Mehtap İmam Tel: 0030 - 6995065347

Adnan Mahmut İsmail Tel: 00-30-25310-71445

Ahmet Mehmet Tel: 00-30-25320-23103

Ayhan Şakir Tel: 00-30-25310-71860

Ayşe Sali Ahmet Tel: 00-30-25310-73405

Belgin Ahmet Tel: 00-30-25310-72010

Caner İmam Tel: 00-30-25310-71111

Cihan İmamoğlu Tel: 00-30-25310-22157

Deniz Memet Tel: 00-30-25313-00284

Emel Sadık Tel: 00-30-25310-72128

Emine Subaşılar Tel: 00-30-25310-71477

Emre Ahmet Tel: 00-30-69726 83082

Ercan Amet Tel: 00-30-25310-27875

Ergün Atlazoğlu Tel: 00-30-25310-85595

Fatih Süleyman Tel: 00-30-25310-85241

Ferda Ferat Tel: 00-30-25310-24900

Georgios Mavridis Tel: 00-30-25310-83349

Gizem Besim Tel: 00-30-2531402895

Gülay İsmail Tel: 00-30-6942811766

Güngör İlyas Tel: 00-30-25310-83890

Halil Mustafa Tel: 00-30-25310-27665

Hüseyin Hacı Memet Tel: 00-30-25310-22017

İlhan Ahmet Tel: 00-30-25310-70753

İlhan Mehmet Tel: 00-30-25310-31044

İlker Çavuşoğlu Tel: 00-30-25311-00979

Marina-Andriana VATANSEVER Tel:00-30-25510-27214

Mehmet Kiracı Tel: 00-30-25320-22717

Mehmet Memet Tel: 00-30-25310-22932

Memet Arnaut Tel: 00-30-25310-34433

Mustafa Hasan Tel: 00-30-25310-37380

Mustafa Hacı Hafuz Tel: 00-30-25311-01489

Mustafa Hatipoğlu Tel: 00-30-25310-70753

Mustafa Kara Hüseyin Tel: 00-30-25310-34393

Muzaffer Perende Tel: 00-30-25310-80385

Nursel Mehmet Tel: 00-30-6946589808

Önder Mümin Tel: 00-30-2531080385

Reyhan İmamoğlu Tel: 00-30-6938244363

Reyhan Kaşıkçıoğlu Tel: 00-30-25310-27098

Rıdvan Kocamümin Tel: 00-30-25310-29100

Sadık Ali Tel: 00-30-25310-30714

Şefaat Ahmet Tel: 00-30-25310-83172

Vildan Şerif Tel: 00-30-25310-71403

Ufuk Mustafa Tel: 00-30-2531073461

Aykut Kadir Tel: 00-30-2531100371

Aydın Halil Tel: 00-30-2551025040

Harikliya Teofanidis Tel : 00-30-693 2256582

İrini Notis Tel : 00-30-697 2252100

Figen Ramadanoğlu Tel : 00-30-6938206881

Zehra Talip: 0030-6946271503

Raziye Tefikoğlu : 0030- 2541023032

Turan Duban, Tel : 0030-2541075394

Mehtap İmam, Tel: 0030-2541021884

Çiğdem Salioğlu, Tel: 0300-2541021280

Haldun Sortoğlu-Hüseyin, Tel: 0030-2532022687

Volkan Şakir, Tel: 0030-2531071860

Selma Hüsamettin, Tel: 0030-6933220403

Hüda Hasan Çavuş, Tel: 0030-6933131058

Ayşem MOLLA HASAN, Tel: 0030-6982707483

K- Oteller:

Patra:

Patras Palace Hotel ****
Othonos Amalias 15, Patra, 26223, Yunanistan
Tel: +30 261 0623131
Çift kişilik oda: 50 € (Kahvaltısız) - 80 € (Kahvaltı dahil)

Gümülcine:

Chris&Eve (****)

Tel: 00 30 25310 33560 -61-62 -63

Gümülcine-Dedeağaç Yolu 3. Km.

Tek Kişilik Oda: 45 Euro

Çift Kişilik Oda: 55 Euro.

Anatolia (***)

Aghialou 53 69100

Tel: +30 25310 362 42

Faks: +30 25310 231 70

Tek Kişilik Oda: 55 Euro

Çift Kişilik Oda: 65 Euro.

Selanik:

Met Otel *****

48, 26th October Str.

Tel: 2310 017000

Çift Kişilik Oda: 120 €

Tek Kişilik Oda: 100 €

Grand Hotel Palace

305, Monastiriou Str.

Tel: 2310 549 000

Çift Kişilik Oda: 115 €

Tek Kişilik Oda: 100 €

Park Otel ***

Ionos Dragoumi 81

Tel: 2310 524121

Çift Kişilik Oda: 65 €

Tek Kişilik Oda: 50 €

Mediterranean Palace Hotel *****

Salaminos 3,

54626 Thessaloniki

Tel: 2310552554

Çift Kişilik Oda: 130 €

Tek Kişilik Oda: 120 €

Esperia Otel **

Olympou 58

Tel: 2310 269321

Çift Kişilik Oda: 54 € (kahvatısız) 64 € (kahvaltı dahil)

Tek Kişilik Oda: 44 € (kahvatısız) 54 € (kahvaltı dahil)

Kozani:

Hotel Aliakmon **

Eletheriou Venizelou 38

50100 Kozani

Tel: 24610 360 15 - 24610 360 16, 24610 360 65

Çift Kişilik Oda: 60 €

Tek Kişilik Oda: 45 €

Hotel Nefeli ***

2 Km. Kozani Ptolemaida yolu üzerinde

50 100

Tel: 24610 366 86

Üç Kişilik Oda: 60 €

Çift Kişilik Oda: 50 €

Tek Kişilik Oda: 40 €

Grevena:

Hotel Achilleion ***

2. Km Grevena – Kozani yolu üzerinden

Posta Kodu:51 100 Grevena

Tel: 24620 85600

Üç Kişilik Oda: 80 €

Çift Kişilik Oda: 60 €

Tek Kişilik Oda: 40 €

Aegli Hotel **

Aimilianou 29

51 100 Grevena

Tel: 2462 087120

Çift Kişilik Oda: 50 € (kahvaltısız) 60 € (kahvaltı dahil)

Tek Kişilik Oda: 35 € (kahvaltısız) 40 € (kahvaltı dahil)

Karaferye (Veria):

Hotel Makedonia ***

Kontogeorgaki 50

59 100 Veria

Tel: 23310 669 02

Çift Kişilik Oda: 55 €

Tek Kişilik Oda: 45 €

Hotel Veria **

6. Km Veria – Naousa yolu üzerinde

59100

Tel: 23310 931 12

Çift Kişilik Oda: 45 €

Tek Kişilik Oda: 35 €

Yanya:

Palladion Hotel ***

Noti Botsari 1

45 444 İoannina

Tel: 26510 25856

Çift Kişilik Oda: 70 € (Kahvaltı dahil)

Tek Kişilik Oda: 52 € (Kahvaltı dahil)

Alexios Hotel ***

Poukevil 14 & Karaiskaki

45 444 İoannina

Tel: 26510 24003

Çift Kişilik Oda: 58 € (Kahvaltı dahil)

Tek Kişilik Oda: 45 € (Kahvaltı dahil)

İgoumenitsa:

Jolly Hotel ** (Limana 50 m.)

Ethnikis Antistaseos 14

46 100 İgoumenista

Tel: 26650023971

Çift Kişilik Oda: 65 € (Kahvaltı dahil)

Tek Kişilik Oda: 50 € (Kahvaltı dahil)

Angelika Palas Hotel ***

Agion Apostolon 145

46 100 İgoumenitsa

Tel: 2665026100

Çift Kişilik Oda: 65 € (düşük sezon kahvaltı dahil) – 80 € (yüksek sezon – kahvaltı dahil)

Tek Kişilik Oda: 55 € (düşük sezon kahvaltı dahil) – 80 € (yüksek sezon – kahvaltı dahil)

AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR

-Yunanistan’a Girecek Otomobillerde Aranan Şartlar: Vatandaşlarımız otomobilleri ile Yunanistan’a serbestçe seyahat edebilmektedirler. Otomobillerde “Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı” (“Yeşil Kart”) bulundurulması gerekmektedir. Sözkonusu sigorta sınır kapılarında da yaptırılabilmektedir. Yeni tip sürücü ehliyetleri Uluslararası geçerliliğe sahiptir. Yeni tip sürücü ehliyeti bulunmayan vatandaşlardan, “Uluslararası Sürücü Belgesi”nin de ibrazı istenmektedir.

- Yunanistan'daki karayollarında konaklamaya elverişli dinlenme tesisleri bulunmamaktadır. Gece konaklamaya ihtiyaç duyulduğunda, yol kenarlarında veya araba içinde gecelemek yoluna gidilmemeli, hırsızlık olaylarının son yıllarda artması nedeniyle en yakın şehir merkezindeki otel/pansiyon tercih edilmelidir.

- Yunanistan’a gelen yasadışı göçmen sayısında son yıllarda büyük bir artış yaşanmasından dolayı, tatillerini Türkiye’de geçirdikten sonra mukim bulundukları Batı Avrupa ülkelerine dönüş yolunda vatandaşlarımızın, ülkemizden Yunanistan’a ve/veya Yunanistan’dan diğer Avrupa ülkelerine geçmek üzere yöntem arayan yasadışı göçmenlere karşı müteyakkız olmaları, kendi can-mal emniyetleri ve sorunsuz bir yolculuk geçirmeleri bakımından önem taşımaktadır. Özellikle ağır vasıta sürücülerinin, vasıtalarının kasalarına bilgileri haricinde saklanabilecek olan yasadışı göçmenlere karşı dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır.

- Yerel makamların vatandaşlarımıza karşı genelde olumsuz bir tutumları görülmemektedir. Konaklanan yerlerde ve metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarında hırsızlık vakalarına rastlanılabilmektedir. Vatandaşlarımızın cüzdan, pasaport v.b. değerli eşya ve belgelerini otel odası ve araba bagajında bırakmamaları, metro ve otobüs ile seyahat ederken ve kalabalık mekanlarda hırsızlık olaylarına karşı tedbirli olmaları tavsiye olunmaktadır. Hırsızlık olayıyla karşılaşılması halinde zaman kaybetmeden yerel polis karakoluna başvurulması yararlı olacaktır.

-Hastaneler: Yunanistan’daki hastanelerin büyük bölümü devlet hastanesi olup, sabah saat 08.00-14.00 arasında hasta kabul etmektedirler. Bu saatler haricinde nöbet usulü çalışmaktadırlar. O gün nöbetçi olmayan hastaneler, saat 14.00’ten sonra hasta kabul etmemektedirler. Özetle, hafta içi dahil, saat 14.00’ten sonra hastaneye başvuracak vatandaşlarımızın, bu uygulama uyarınca o gün acil servisi nöbetçi olan hastaneyi öğrenerek, başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

ATATÜRK EVİ

Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesi içinde bulunan Atatürk Evi, Pazartesi günleri dışında, ülkemizdeki ve Yunanistan’daki resmi ve dini bayram tatillleri dahil haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaretçilere ücretsiz olarak açıktır.

Müze bahçesine ziyaretçi girişi Başkonsolosluğumuz yerleşkesinin arkasındaki İsaias Sokak’tan gerçekleştirilmektedir. Binanın ve bahçenin fiziki olanakları uyarınca, tek seferde ancak belirli sayıda ziyaretçi kabul edilebilmektedir. Vatandaşlarımızın giderek artan sayılarda ve daha ziyade haftasonu sabah saatlerine denk gelecek şekilde Atatürk Evi’ni ziyaret etmelerinden kaynaklanan yoğunluk nedeniyle yerleşkeye girişte ve içeride, Başkonsolosluğumuz görevlilerinin yönlendirmelerinin takip edilmesi önem taşımaktadır. En az bekleme süresiyle hizmet sunulabilmesini teminen, tur operatörlerinin ziyaret saatlerini öğleden sonrayı da kapsayacak şekilde düzenlemeleri yararlı olabilecektir.