Türkiye - Vietnam İlişkileri

Türkiye ile Vietnam arasındaki diplomatik ilişkiler 1978 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin Hanoi’de, Vietnam’ın da Ankara’da mukim Büyükelçilikleri bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin Ho Chi Minh City’de muvazzaf Başkonsolosluk açılmasına ilişkin çalışmalar halen sürmektedir.

Türkiye ile Vietnam ikili ilişkileri başta ekonomi ve ticaret olmak üzere her alanda gelişme kaydetmektedir. Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın 23-24 Ağustos 2017 tarihlerinde Vietnam’a yaptığı ziyaret, Türkiye’den bu ülkeye Başbakan düzeyindeki ilk resmi ziyaret olmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 17-19 Mart 2015 tarihlerindeki Vietnam ziyareti de, 17 yıl aradan sonra ülkemizden Vietnam’a Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ikili resmi ziyareti teşkil etmiştir.

Türkiye ile Vietnam arasındaki işbirliğinin yasal zemininin tamamlanması yönündeki çalışmalar çerçevesinde, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması 2014 yılında; Hava Ulaştırma Anlaşması ve Denizcilik Anlaşması ise 2015 yılında imzalanmıştır. Bunun yanında Gümrük, Tarım ve Veterinerlik alanlarında işbirliğine ilişkin anlaşma ve mutabakat zabıtlarına ilişkin müzakere süreci devam etmektedir.

İki ülke arasında bugüne kadar toplam yedi Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Ankara ve Hanoi şehirleri arasında 2011 yılında kardeş şehirlik ilişkisi tesis edilmiş olup, İstanbul ile Ho Chi Minh ve Antalya ile Nha Trang arasında da kardeş şehir ilişkisi kurmak için çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye Bursları kapsamında, 1992 yılından bugüne kadar, 53 Vietnam vatandaşı Hükümet Burslarından yararlandırılmıştır. 2016-2017 öğretim yılı için 11 Vietnam vatandaşına burs tahsis edilmiştir.

THY’nin haftada yedi gün olan İstanbul-Hanoi-Ho Chi Minh seferleri 27 Haziran 2016 itibariyle başlamıştır.

Vietnam’da toplam 166 Türk vatandaşı yaşamaktadır. İçişleri Bakanlığından alınan son verilere göre 2016 yılı itibariyle Türkiye’de çeşitli sebeplerle ikamet eden 466 Vietnam vatandaşı bulunmaktadır.