Türkiye - Vietnam Siyasi İlişkileri

Türkiye ile Vietnam arasındaki diplomatik ilişkiler 1978 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin Hanoi’de, Vietnam’ın da Ankara’da mukim Büyükelçilikleri bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin Ho Chi Minh City’de muvazzaf Başkonsolosluk açılmasına ilişkin çalışmalar halen sürmektedir.

Türkiye ile Vietnam ikili ilişkileri başta ekonomi ve ticaret olmak üzere her alanda gelişme kaydetmektedir. Bugüne kadar, her iki yönde de Cumhurbaşkanı veya Başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmemiş olmakla birlikte, Dışişleri Bakanı düzeyinde dört ziyaret yapılmıştır. Son olarak, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu bölge ülkelerine yaptığı bir dizi ziyaret kapsamında 17-19 Mart 2015 tarihlerinde Vietnam’ı ziyaret etmiştir. Bu ziyaret, 17 yıl aradan sonra Türkiye’den Vietnam'a Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ikili resmi ziyarettir.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2000’li yılların başında 100 milyon ABD Dolarının altında iken, 2014 yılında yaklaşık 2,2 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. Ancak ticaret dengesi Vietnam lehinedir.

2014 yılında Türkiye’nin Vietnam’dan ithal ettiği ürünler içinde elektrikli cihazlar, kazan-makine cihaz ve parçaları, dokumaya elverişli suni ve sentetik lifler, ayakkabı, sentetik ve suni devamsız lifler, pamuk ve örülmemiş giyim eşyaları ön sıralarda yer almıştır. Türkiye’nin bu ülkeden ihracatının başlıca kalemlerini ise meyve ve kabuklu yemişler, pamuk, pamuk ipliği ve mensucat, kazan ve makine cihaz, aksam ve parçaları, kahve, çay ve baharatlar, süt ve süt ürünleri, taşlar, alçılar ve çimento gibi ürünler oluşturmuştur.

Türkiye ile Vietnam arasındaki işbirliğinin yasal zemininin tamamlanması yönündeki çalışmalar çerçevesinde, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması 2014 yılında; Hava Ulaştırma Anlaşması ve Denizcilik Anlaşması ise 2015 yılında imzalanmıştır. Bunun yanında Gümrük, Tarım ve Veterinerlik alanlarında işbirliğine ilişkin anlaşma ve mutabakat zabıtlarına ilişkin müzakere süreci devam etmektedir.

İki ülke arasında bugüne kadar altı kez Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Türkiye Bursları kapsamında, Vietnam vatandaşlarına 2014-2015 öğretim yılında 12 adet burs verilmiş olup, dağılımı sekiz adet yüksek lisans bursu, dört adet lisans bursu şeklindedir.

Vietnam’da toplam 116 Türk vatandaşı yaşamaktadır. İçişleri Bakanlığından alınan son verilere göre Türkiye’de çeşitli sebeplerle ikamet eden 45 Vietnam vatandaşı bulunmaktadır.