Türkiye - Togo Siyasi İlişkileri

Türkiye-Togo ilişkilerinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. İki ülke arasındaki ilişkiler daha ziyade uluslararası toplantılar marjındaki temaslar çerçevesinde yürütülmüştür.

Bununla birlikte, son dönemde ikili ilişkilerin ileri götürülmesine yönelik çalışmalar hız kazanmıştır.

Kotonu (Benin) Büyükelçiliğimiz 7 Ekim 2016 tarihinde Togo’ya akredite olmuştur. Togo’nun ise Berlin Büyükelçiliği Türkiye’ye akreditedir.

Togo Cumhurbaşkanı Faure Gnassingbé, ülkemizde 28 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Devir-Teslim Törenine katılmıştır. Ayrıca 5-6 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul’a özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Togo, İstanbul’da 2008 yılı Ağustos ayında düzenlenen Birinci Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne Dönemin Başbakanı Komlan Mally başkanlığında bir heyetle katılmıştır.

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey arasında resmi formatta ikili görüşme New York’ta BM 72. Genel Kurulu marjında, 22 Eylül 2017 tarihinde gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin Togo’ya ihracatı 2017 yılında 58 milyon ABD Doları; ithalatımız ise 12 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Togo’ya ihraç ettiğimiz başlıca ürünler arasında, hububat, demir ve çelik, kağıt, karton ile mamûlleri ve et; Togo’dan ithal ettiğimiz başlıca ürünler arasında ise kakao ve suda yüzen araçlar bulunmaktadır.

İki ülke arasında, ticari ve ekonomik ilişkilere ivme kazandıracak hukuki zeminin oluşturulması yönündeki çalışmalar sürdürülmektedir.

Hükümetimiz tarafından 1992 yılından itibaren 60 Togolu öğrenciye burs sağlanmış olup, 2017 yılında 12 Togolu öğrenciye Türkiye Bursu verilmiştir.