Türkiye - Tacikistan Siyasi İlişkileri

Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Tacikistan’ın bağımsızlığını tanımış, 29 Ocak 1992 tarihinde ise iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmuştur. Duşanbe Büyükelçiliğimiz 4 Ağustos 1992 tarihinde, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliği de 16 Ekim 1995 tarihinde açılmıştır. Büyükelçiliğimiz, Tacikistan’da 1992-1997 yıllarında yaşanan iç savaş sırasında da hizmet vermeye devam etmiştir.

Türk-Tacik ilişkileri, Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi büyük düşünürleri paylaştığımız güçlü bir kültür mirası üzerinde yükselmektedir. Bugün her iki ülkede de, ilişkilerin her alanda geliştirilmesi yönünde güçlü bir irade mevcuttur.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın 18 Aralık 2012 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ilişkilerin kurumsal zemine kavuşturulması amacıyla “Türkiye Cumhuriyeti ile Tacikistan Cumhuriyeti arasında İşbirliği Konseyi Kurulmasına İlişkin Ortak Açıklama” imzalanmıştır.

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 21 Ekim 2016 tarihinde Tacikistan’a gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında, 2017-2020 Yıllarını Kapsayan İşbirliği Planı” imzalanmıştır.

IX. Dönem Toplantısı çerçevesinde KEK Eşbaşkanımız Başbakan Yardımcısı ve Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş’in, KEK IX. Dönem toplantısını gerçekleştirmek üzere 15-17 Şubat 2017 tarihlerinde Duşanbe’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Türkiye ile Tacikistan arasında BM, İİT ve EİT gibi uluslararası kuruluşlar bünyesinde yakın işbirliği ve uluslararası kuruluşlara adaylıklar çerçevesinde dayanışma mevcuttur.