Türkiye - Singapur İlişkileri

Türkiye, 12 Şubat 1969 itibariyle diplomatik ilişki kurduğu Singapur’daki Büyükelçiliğini 1 Kasım 1985 tarihinde açmıştır. Singapur’un ise Türkiye’deki Büyükelçiliği 2012 yılında faaliyete geçmiş olup, Ankara’da mukim ilk Singapur Büyükelçisi 27 Temmuz 2015 tarihinde göreve başlamıştır.

İki ülke arasında kapsamı ve derinliği giderek artan ilişkiler, son dönemdeki üst düzey ziyaretlerle de pekiştirilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan oldukları dönemde, 8-9 Ocak 2014 tarihinde Singapur’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu ziyaret Türkiye’den Singapur’a Başbakan düzeyinde 18 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım 23-24 Ağustos tarihlerinde Singapur’a bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong 12-15 Ekim 2014 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret Singapur’dan Türkiye’ye Başbakan düzeyinde 24 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyaret olma niteliğini taşımaktadır. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine çıkartılmıştır.

Singapur Başbakanı Lee’nin Antalya’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle Kasım 2015’te Türkiye’yi ziyareti sırasında, Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmış ve 2017 Ekim ayında yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu anlaşma, Türkiye'nin şu ana kadar imzaladığı en kapsamlı ve gelişmiş STA olma özelliğini taşımaktadır.

Ayrıca, ekonomik alanda ahdi altyapının büyük ölçüde tamamlandığı Türkiye ile Singapur arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi gibi temel ekonomik anlaşmalar yürürlüktedir.

Türkiye ile Singapur arasında Karma Ekonomik Komisyon (KEK) mekanizması bulunmamakla birlikte, düzenli aralıklarla 2009 yılında kurulan bir mekanizma olan İş Konseyleri düzenlenmektedir.

“Türkiye Bursları” kapsamında 2016-2017 öğretim yılında bir Singapurlu öğrenciye lisans bursu verilmiştir.

Ayrıca, 2011 yılında Singapur Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı (A*Star) ile Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Türk Eğitim Vakfı-TEV arasında araştırma, doktora eğitimi ve öğretim elemanı değişimi gibi alanlarda işbirliğinin arttırılması ve burs imkanları sağlanmasına yönelik çeşitli işbirliği belgeleri imzalanmıştır. A*Star ile TEV arasındaki mutabakat uyarınca her yıl 15 kadar Türk öğrenci TEV burslarıyla Singapur'a gitmektedir.

THY günde bir kere haftanın her günü Singapur’a sefer düzenlemektedir. Singapur Havayolları ise haftada beş kere ülkemize uçuş gerçekleştirmektedir.

Singapur’da ikamet eden yaklaşık 750 Türk vatandaşı bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2016 yılı itibariyle Türkiye’de 75 Singapur vatandaşı ikamet etmektedir.