Türkiye-Belarus İlişkileri

Türkiye, Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş, diplomatik ilişkiler 25 Mart 1992 tarihinde kurulmuştur. Belarus’la ilişkilerimiz yapıcı diyalog odaklı bir temelde, olumlu mecrada ilerlemektedir. Son dönemde ikili temas ve ziyaretlerde artış kaydedilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 11 Kasım 2016 tarihinde Minsk’e gerçekleştirdikleri ziyarette iki ülke arasında 9 belge imzalanmıştır. Ziyaret sırasında ayrıca, 2003 yılında inşaatına başlanan ve 2013 yılında inşaatı tarafımızca üstlenilerek 2016 yılında tamamlanan Minsk Camiinin de açılışı yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti, ülkemizden Belarus’a bu düzeyde yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir.

Belarus’la 2016 yılında ikili ticaret hacmimiz 461 milyon ABD Doları (358 milyon dolar ihracat, 103 milyon dolar ithalat) olarak gerçekleşmiştir.

Belarus’ta faaliyet gösteren 45 Türk şirketinin bu ülkedeki toplam yatırımları 1,2 milyar dolar düzeyindedir. Türk müteahhitlik firmaları, Belarus’ta faaliyetlerine başladıkları 1991 yılından günümüze kadar 918 milyon dolar değerinde 46 proje üstlenmişlerdir.

Ülkemizin başkent Minsk’te Büyükelçiliği bulunmaktadır. Belarus’un ise Ankara’da Büyükelçiliği; İstanbul’da muvazzaf Başkonsolosluğu ile Adana, Antalya, Alanya, Bursa ve İzmir’de Fahri Konsoloslukları mevcuttur.