Türkiye-Belarus İlişkileri

Türkiye, Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş, diplomatik ilişkiler 25 Mart 1992 tarihinde kurulmuştur. Belarus’la ilişkilerimiz yapıcı diyalog odaklı bir temelde, olumlu mecrada ilerlemektedir. Son dönemde ikili temas ve ziyaretlerde artış kaydedilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 11 Kasım 2016 tarihinde Minsk’e gerçekleştirdikleri ziyarette iki ülke arasında 9 belge imzalanmıştır. Ziyaret sırasında ayrıca, 2003 yılında inşaatına başlanan ve 2013 yılında yapımı tarafımızca üstlenilerek 2016 yılında tamamlanan Minsk Camiinin de açılışı gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti, ülkemizden Belarus’a bu düzeyde yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenka 16 Nisan 2019 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Belarus’tan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde 23 yıl aradan sonra yapılan ilk resmi ziyaret olan Lukaşenka’nın bu ziyareti kapsamında ikili ilişkilerimizin çeşitli alanlarında toplam 6 belge imzalanmıştır.

Belarus’la 2018 yılında ikili ticaret hacmimiz 633 milyon ABD Doları (440 milyon dolar ihracat, 193 milyon dolar ithalat) olarak gerçekleşmiştir.

Belarus’ta faaliyet gösteren 45 Türk şirketinin bu ülkedeki toplam yatırımları 1,2 milyar dolar düzeyindedir. Türk müteahhitlik firmaları, Belarus’ta faaliyetlerine başladıkları 1991 yılından günümüze kadar 918 milyon dolar değerinde 46 proje üstlenmişlerdir.

Ülkemizin başkent Minsk’te Büyükelçiliği bulunmaktadır. Belarus’un ise Ankara’da Büyükelçiliği; İstanbul’da muvazzaf Başkonsolosluğu ile Adana, Antalya, Alanya, Bursa ve İzmir’de Fahri Konsoloslukları mevcuttur.