Türkiye - Avustralya Siyasi İlişkileri

Türkiye ile Avustralya arasında diplomatik ilişkiler 1967 yılında kurulmuştur. Kanberra Büyükelçiliğimiz 1967 yılında, Ankara'daki Avustralya Büyükelçiliği ise 1968 yılında faaliyete geçmiştir.

Ülkemizin Avustralya’da Kanberra Büyükelçiliğinin yanısıra, Melburn ve Sidney Başkonsolosluğu, Brisbane şehrinde Fahri Konsolosluğu faaliyet göstermektedir. Avustralya’nın da Ankara Büyükelçiliğinin yanısıra İstanbul’da bir Başkonsolosluğu ve Çanakkale’de bir Konsolosluğu bulunmaktadır.

Türkiye-Avustralya ilişkilerinin tarihinde Türk ve İngiliz Ordusu içindeki Anzak askerlerini karşı karşıya getiren Çanakkale Savaşları önemli yer tutmaktadır. Çanakkale Kara Savaşlarının Yıldönümü Anma Törenleri, her yıl 24-25 Nisan tarihlerinde Çanakkale’de Avustralya’dan geniş bir katılımla gerçekleştirilmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliklerinde 23-25 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirilen Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü Anma Etkinliklerine katılmak üzere dönemin Avustralya Başbakanı Tony Abbott ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında, 22 Nisan 2015 tarihinde açıklanan Ortak Bildiride, terörizmle mücadelede ikili işbirliğini güçlendirme konusunda karar alınmıştır.

Avustralya Genel Valisi Sir Peter Cosgrove, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ev sahipliklerinde sırasıyla 6 ve 8 Ağustos 2015 tarihlerinde Gelibolu’da düzenlenen ANZAK anma törenlerine iştirak etmek üzere 3-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Çanakkale Savaşlarının 100. yılı vesilesiyle 2015 yılı karşılıklı kültür yılı olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Çanakkale Kara Savaşlarının 102. Yıldönümü ve Anzak Günü Törenleri vesilesiyle ülkemizi 23-25 Nisan 2017 tarihlerinde ziyaret etmiştir.

İki ülke arasında BM, G20 ve MIKTA (Meksika, Endonezya, Kore Cumhuriyeti, Türkiye, Avustralya) gibi çok taraflı platformlarda da verimli bir işbirliği mevcuttur.

Avustralya’da yaşayan Türk toplumu iki ülke arasında önemli bir dostluk köprüsü oluşturmaktadır. Çanakkale Savaşları ve Avustralya'daki yaklaşık 150 bin kişilik Türk toplumunun varlığına dayanan ikili ilişkilerimiz, karşılıklı üst düzey ziyaretler ile gelişme eğilimini sürdürmektedir.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde (ANU) yer alan Arap ve İslam Çalışmaları Merkezi bünyesinde 1994 yılında Türk Programı kurulmuştur. Program 2013-2014 akademik yılında faaliyetlerine ara vermiş, 2015 yılında tekrar öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Türk Programı kapsamında 2017 yılı itibariyle Türk tarihi ve Türk Dili dersi alan öğrenci sayısı sırasıyla 52 ve 6’dır.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Nisan 2009’da dönemin Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith’in katılımıyla Türk-Avustralya Kültür Merkezi açılmıştır.