#

SC:3 - 17 Ocak 2007, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık TAN'ın Bir Soruya Cevabı

 

Bugünkü (17 Ocak) Hürriyet Gazetesinde Yalçın Doğan imzasıyla yayımlanan köşe yazısında İstanbul’da düzenlenen DEİK toplantısında Sayın Bakanımızın “Amerika’da konjonktür şu sırada çok olumsuz. Ermeni soykırım yasasını önlememiz artık zor.” şeklinde bir ifadede bulunduğu iddia edilmektedir. Toplantının basına kapalı olarak yapılan bölümünde belirtilen hususların dışarıya yanlış aktarıldığı anlaşılmaktadır. Yazıda belirtilen hususlar doğru olmayıp böyle bir ihtimali kabul etmemiz mümkün değildir.

12 Ocak 2007 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’nin Dış Politika Öncelikleri Çerçevesinde DEİK’in Üstleneceği Roller” konulu toplantıya katılan Sayın Bakanımız konuşmalarını müteakip, toplantının İş Konseyi başkanlarının sordukları sorular ve yaptıkları tavsiyelere ilişkin ikinci bölümünde yöneltilen bir soruya cevaben Ermeni meselesini ele almıştır.

Sayın Bakanımız, şimdiye kadar Ermeni propagandaları neticesinde Ermeni diasporasının aldığı mesafeyi en etkili şekilde durdurmaya yarayan tedbirlerden başlıcasını Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimizin oluşturduğunu, bu önerimizin gerçeklerin şeffaflıkla ortaya çıkmasına bağlılığımızı göstermesi bakımından Ermeni tezleri doğrultusunda düşünmeye meyleden birçok çevrede ciddi bir etki yarattığını, ABD’deki Kongre seçimleri sonuçlarını da dikkate alarak Ermeni tasarısını önleme çabalarımıza büyük bir ivme verdiğimizi, bu tasarının ABD Kongresinden geçmesinin Türk-ABD ilişkilerine vereceği ağır zarar nedeniyle böyle bir ihtimalin bertaraf edilmesinin büyük önem taşıdığını belirtmiş, sürdürülmekte olan çabalar meyanında DEİK toplantısında dile getirilen düşünceleri de tabiatıyla dikkate alacağımızı söylemişlerdir.