#

SC:24 - 22 Ağustos 2006, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan´ın Bir Soruya Cevabı

 

Bilindiği üzere Guantanamo Askeri Üssünde tutulan vatandaşlarımızdan sonuncusu olan Murat Kurnaz’ın da serbest bırakılması ve ülkemize gönderilmesi için  ABD makamları nezdinde müteaddit girişimlerimiz olmuştur.

 Bu girişimlerimizin de neticesinde, adıgeçenin serbest bırakılmasına karar verildiği ve talebi doğrultusunda, doğum yeri ve yaşadığı ülke olan Almanya’ya gönderileceği ABD makamlarınca tarafımıza bildirilmiştir. Bu çerçevede Murat Kurnaz’ın önümüzdeki günlerde Almanya’ya gönderilmesi beklenmektedir.

 Murat Kurnaz’ın ülkemizde herhangi bir sabıka kaydı bulunmayıp hakkında düzenlenmiş bir arama-tutuklama müzekkeresi de mevcut değildir. Bu nedenle adıgeçenin bir suçlu gibi ülkemize iadesi talebimiz sözkonusu olmamıştır. ABD makamlarınca hakkında yürütülen soruşturma neticesinde suçsuz bulunmuş olmasından dolayı da adıgeçenin Türkiye dışında işlemiş olabileceği bir suç nedeniyle ülkemizde yargılanmasına neden kalmamıştır.

 Bu nedenle, Murat Kurnaz’ın talebi doğrultusunda, doğum yeri ve yaşadığı ülke olan Almanya’ya gönderilmesi doğal  olup memnuniyetle karşılanmaktadır.