#

SC-7, 16 Nisan 2012, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Kabil’de Meydana Gelen Terörist Saldırılar Sırasında Türk Askeri Tesislerinin Hedef Alındığına Dair Haberlere İlişkin Bir Soruya Cevabı

Birkaç gazetenin bugünkü nüshalarında, Kabil’de 15 Nisan günü meydana gelen terörist saldırılar sırasında Türk askeri tesislerinin de hedef alındığına ve askerlerimizin çatışmaya girdiğine dair asılsız bilgilere yerverildiği görülmüştür.

Sözkonusu menfur saldırılarda, maalesef Afganistan parlamentosu dahil bazı kamu kurumları, büyükelçilikler ve Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü (ISAF) tesisleri hedef alınmıştır. Bu husustaki üzüntü ve başsağlığı dileklerimizi ileten bir açıklama ayrıca yapılmıştır.

Ancak, saldırılar sırasında hiçbir Türk sivil veya askeri mevcudiyeti hedef alınmamış, dolayısıyla askerlerimizce mukabele etme ihtiyacı doğmamıştır.

Dost ve kardeş Afganistan halkıyla asırlardır süren dayanışmamızın bir tezahürü olarak Afganistan’da bulunan askerlerimizin yanı sıra bu ülkede kamu veya özel sektör bünyesinde çalışan vatandaşlarımızın Türkiye’deki aileleri ve yakınlarının bu tür asılsız haberlerle tedirgin edilmelerinin habercilik sorumluluğuyla bağdaşmadığı düşünülmektedir.