#

SC-10, 23 Nisan 2013, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye ile Denetim Sonrası Diyalog Raporu Konusundaki Bir Soruya Cevabı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, 23 Nisan günü yapılan oturumda, Raportör Josette Durrieu (Fransa) tarafından hazırlanan Türkiye Denetim Sonrası Diyalog Süreci raporunu ele almıştır.

AKPM Genel Kurulu tarafından oylanan raporda yeralan Karar, denetim sonrası diyalog sürecindeki konuları, ülkemizde insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarında kaydedilen gelişmeler, gerçekleştirilen kapsamlı reformlar, yeni Anayasa ve yargı reformu çerçevesinde değerlendirmektedir. Kararla, önümüzdeki dönemde ülkemizde gerçekleştirilecek seçimlerin ardından, ülkemizin denetim sonrası diyalog süreci konusunda bir rapor hazırlanması kabul edilmiştir.

Ülkemizin, temel hak ve özgürlüklerin, demokratikleşmenin ve yargının işleyişinin daha da ileri götürülmesi yönündeki kararlılığı güçlü bir şekilde devam etmektedir.