#

Sayın Prof.Dr.Tansu Çiller'in Özgeçmişi; (Haziran 1996)

Sukru Sina Gurel

1946 - İstanbul, iki çocuklu evli, eşinin adı : Özer

Robert Koleji, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu ve University of Connecticut, Ekonomi Doktorası, Yale University, Doktora sonrası çalışmalar.

1978 yılında yardımcı Profesör ve unvanları. Başta Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü olmak üzere çeşitli üniversitelerde akademik kariyerini sürdüren Prof. Dr. Tansu Çiller, 1990 Kasım ayında Doğru Yol Partisine girerek politikaya atılmıştır.

DYP Genel İdare Kuruluna seçilmesini müteakip DYP Genel Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiş, 20 Ekim 1991 seçimlerinde DYP İstanbul milletvekili seçilmiştir.

Başbakan Demirel'in hükümetinde ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak görev almıştır.

Başbakan Demirel'in Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından, 13 Haziran 1993 tarihinde DYP olağanüstü kongresinde en yüksek oyu alarak DYP Genel Başkanlığına seçilmiş, 14 Haziran 1993 de hükümeti kurmakla görevlendirilen Prof. Dr. Tansu Çiller, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın başbakanı olmuştur. (14.06.1993 - 06.03.1996)

28 Haziran 1996 - 20.06.1997 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Bildiği yabancı diller : İngilizce, Almanca.

Eserleri : Ekonomi alanında dokuz yayını bulunmaktadır.