#

Sayın Bakanımızın Türkiye-ASEAN Toplantısına katılmak üzere Tayland’ı ziyareti, 26-30 Temmuz 2019

Sayın Bakanımızın Türkiye-ASEAN Toplantısına katılmak üzere Tayland’ı ziyareti, 26-30 Temmuz 2019

Sayın Bakanımız Türkiye-Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Toplantısına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere Tayland’ı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 26 Temmuz 2019 tarihinde doğal güzellik ve kültürel zenginliğe sahip Chiang Mai Valisi Sukprachai Iamsuwan’la bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, turizm işbirliği imkanları değerlendirildi.

Aynı gün Sayın Bakanımız Gaziantep ve Bursa’yla kardeş şehir olan Chiang Mai’nin Ticaret Odası Başkanı Varodom Pitakanonda’yla da biraraya geldi.

Görüşmede, ticari ilişkileri geliştirme fırsatları ele alındı.

Sayın Bakanımız Chiang Mai’den sonra Bangkok’a geçti ve 28 Temmuz 2019 tarihinde Tayland’da yatırımı bulunan Türk iş insanlarıyla biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Tayland’la ticari ilişkilerimizi daha da geliştirmek için ülkelerimiz arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nı biran önce imzalamayı hedeflediğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız 30 Temmuz 2019 tarihinde ASEAN toplantısı çerçevesinde ikili görüşmelere Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin Jr. ile başladı.

Sayın Bakanımız Türkiye-Filipinler diplomatik ilişkilerinin tesis edilmesinin 70. yıldönümünde, ticaret hacmimizi ve savunma sanayii işbirliğini artırmak istediğimizi ve Filipin barış sürecine katkı sağlamaya devam edeceğimizi ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye (İdlib, Astana Süreci, Anayasa Komitesi) başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Bilahare Sayın Bakanımız Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede enerji ve yatırımlar başta olmak üzere ikili konular görüşüldü ve Uygur Türklerinin durumu ele alındı.

Sayın Bakanımız Çin Halk Cumhuriyeti’nin daveti üzerine Sincan’a bir gözlem heyeti göndereceğimizi ifade etti.

Bu görüşmeden sonra Sayın Bakanımız ASEAN Toplantılarına evsahipliği yapan Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai’yle de biraraya geldi ve kendisine misafirperverliği için teşekkür etti.

Sayın Bakanımız Tayland’la ilişkilerimizi her alanda, özellikle ticaret ve yatırımda güçlendirmek istediğimizi ifade etti.

Son olarak Sayın Bakanımız ‪ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız ASEAN’ın Sektörel Diyalog Ortağı olarak, Asya’nın zengin çeşitliliği ve Türkiye’nin Avrasya’daki eşsiz jeopolitik konumunu birleştirmek istediğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız ASEAN ve ASEAN üyesi 10 ülkeyle ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve işbirliğimizin yol haritasını uygulamak için çalıştığımızı vurguladı.