#

Sayın Bakanımızın İİT Toplantılarına katılımı, 29-31 Mayıs 2019

Sayın Bakanımızın İİT Toplantılarına katılımı, 29-31 Mayıs 2019

Sayın Bakanımız 29-31 Mayıs tarihleri arasında Cidde’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Jammu-Keşmir Temas Grubu ve Dışişleri Bakanları Konseyi toplantıları ile Mekke’de düzenlenecek 14. İslam Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

29 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Cidde’de düzenlenen İİT Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız, ülkemizin Jammu-Keşmir’deki güvenlik ve insani durum hakkındaki endişelerini ifade etti, Keşmir meselesinin Hindistan ve Pakistan arasında, BM kararlarına dayanarak ve Keşmir halkının istekleri doğrultusunda barışçıl yollardan çözülmesini desteklediğimizi vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’yle bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Ürdün’le ticari ve ekonomik işbirliğimizi geliştirecek yeni bir anlaşma hazırladığımızı ve 2020’nin Karşılıklı Kültür Yılı olarak kutlanmasını istediğimizi ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Senegal Dışişleri Bakanı Amadou Ba’yla da biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 400 milyon Dolarlık Türkiye-Senegal ticaret hacmi hedefine ulaştığımızı ve bu rakamı daha da artıracağımızı vurguladı.

Sayın Bakanımız savunma sanayii, kültür ve eğitim alanlarında da işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğimizi ifade etti.

Son olarak Sayın Bakanımız İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız 2016'dan bu yana İİT Zirve Başkanı olarak, ikisi Olağanüstü Zirve, ikisi Acil Dışişleri Bakanları İcra Komitesi olmak üzere 30’dan fazla üst düzey toplantı düzenlediğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız Kadın Danışma Konseyi, Arabuluculuk Dostları Temas Grubu ile İİT Polis Merkezi’nin kurulmasının, Türkiye'nin Zirve Başkanı olarak öncülük ettiği faaliyetlerden sadece bazı örnekler olduğunu ifade etti.

Sayın Bakanımız ayrıca İİT’in Kudüs’ün tarihi statüsünü korumak amacıyla kurulduğunu unutmamamız gerektiğini vurguladı.

30 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah ve Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi’yle Türkiye-Malezya-Pakistan Üçlü Toplantısını gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Malezya ve Pakistan’ın, Türkiye için kilit önemde birer ortak olduğunu ifade etti. Sayın Bakanımız İslam dünyasının büyük demokrasileri ve ekonomileri olarak, işbirliğimizi daha da artıracağımızı ve müşterek potansiyelimizi daha iyi şekilde kullanacağımızı vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi’yle ikili bir görüşme de gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Pakistan’la önümüzdeki dönemde düzenleyeceğimiz Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının hazırlıklarına hızla devam ettiğimizi ifade etti. Sayın Bakanımız Pakistan’ın Afganistan’daki barış sürecine sağladığı katkıların önemli olduğunu vurguladı.

Sayın Bakanımız Cidde ziyaretinin ardından İİT 14. İslam Zirve toplantısına katılmak üzere 31 Mayıs, Cuma günü Mekke’ye geçti.

Sayın Bakanımız Sierra Leone Dışişleri Bakanı Nabeela Tunis’le bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Sierra Leone’nin Ankara’da açacağı Büyükelçilik için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ve inşaat ve tarım alanlarındaki projelerin ilişkilerimizi güçlendireceğini ifade etti.

Sayın Bakanımız KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’la da biraraya geldi. Sayın Bakanımız ülkemizin her yerde Kıbrıs Türkü’yle birlikte olduğunu ve KKTC’nin davasının bizim davamız olduğunu vurguladı.

Sayın Bakanımız daha sonra Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife El Tani’yle görüştü.

Sayın Bakanımız Türkiye-Katar Ekonomik ve Teknik Ortak Komisyonu 7. Toplantısına evsahipliği yapmaya hazır olduğumuzu ifade etti. Sayın Bakanımız Katar’la karşılıklı yatırımların yükselişte olduğunu vurguladı.

İkili görüşmelerinin ardından Sayın Bakanımız, 14. İİT İslam Zirvesine katıldı. Zirvede, Türkiye’nin İİT Zirve Dönem Başkanlığı Suudi Arabistan’a devredildi. Zirve’de yaptığı hitabında Sayın Bakanımız, İİT’in kuruluşundan 50 yıl sonra, Ümmetin hala barış, güvenlik, istikrar ve refahı için zorlu sınamalarla karşı karşıya olduğunu belirtti ve ülkemizin Ümmetimizin ortak davalarını savunmak için İİT’in çabalarına katkıda bulunmaya devam edeceğini vurguladı.