#

Sayın Bakanımızın Mali’yi ziyareti, 9 Eylül 2020

Sayın Bakanımızın Mali’yi ziyareti, 9 Eylül 2020

Sayın Bakanımız 9 Eylül 2020 tarihinde Mali'yi ziyaret etti.

Sayın Bakanımız eski Çad Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Mali Özel Temsilcisi ve BM Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA) Başkanı Mahamat Saleh Annadif’le bir araya gelerek Mali’de geçiş sürecini görüştü.

Sayın Bakanımız terörle mücadelede tecrübelerimizi paylaştığımızı ve MINUSMA’ya destek ve katkılarımızın süreceğini kaydetti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Afrika Birliği Mali ve Sahel Yüksek Temsilcisi Pierre Buyoya’yla Mali’de geçiş sürecini görüştü.

Sayın Bakanımız, Afrika Birliği’nin stratejik ortağı olduğumuzu ve Mali’de istikrar ve huzur yönündeki çabalarını desteklediğimizi ve 3. Türkiye-Afrika Birliği Ortaklık Zirvesi’ni 2021’de düzenlemek istediğimizi kaydetti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Mali’deki iş insanlarımızla da bir buluşma gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Mali’yle ilişkilerimizin gelişmesinde onların başarısı ve payının çok büyük olduğunu, Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimizin 7/24 yardıma hazır olduğunu belirtti.

Sayın Bakanımız ayrıca Halkın Selameti için Ulusal Konsey üyeleri ile de bir görüşme gerçekleştirerek geçiş sürecini görüştü.

Sayın Bakanımız Mali’nin istikrarı, güvenliği ve ekonomik kalkınmasını önemsediğimizi, biran önce anayasal düzenin tesis edilmesi ve demokratik seçimlerin yapılmasının önemli olduğunu ve dost ve kardeş Mali halkının her zaman yanında olduğumuzu vurguladı.