#

Sayın Bakanımızın Kuzey Makedonya’yı ziyareti, 15-16 Temmuz 2019

Sayın Bakanımızın Kuzey Makedonya’yı ziyareti, 15-16 Temmuz 2019

Sayın Bakanımız 15-16 Temmuz tarihlerinde Üsküp’ü ziyaret etti.

15 Temmuz 2019 tarihinde Üsküp Türk Çarşısı’ndaki Mustafa Paşa Camiinde Sayın Bakanımızın katılımıyla Hatim-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti’yle 15 Temmuz şehitlerimiz dualarla yad edildi, rahmet ve minnetle anıldı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde bir konuşma yaptı.

Sayın Bakanımız her zaman Makedonya’nın yanında olduğumuzu bundan sonra da olacağımızı vurguladı. Sayın Bakanımız terör örgütü FETÖ konusunda dostlarımızdan somut adımlar beklediğimizi, bunun kendi gelecekleri açısından da önemli olduğunu ifade etti.

Sayın Bakanımız 16 Temmuz 2019 tarihinde Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’la bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konular ele alındı.

Sayın Bakanımız Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliğine hep destek verdiğimizi ve dost ve kardeş Kuzey Makedonya’yla yakında Müttefik de olacağımızı vurguladı.

Görüşmenin ardından, iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Aynı gün Sayın Bakanımız Kuzey Makedonya AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bujar Osmani’yle de biraraya geldi.

AB konularının ele alındığı görüşmede Sayın Bakanımız Kuzey Makedonya’nın AB üyelik sürecinin Balkanlar’da istikrar ve refaha katkıda bulunacağını ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev tarafından kabul edildi.

Görüşmede ikili ilişkilerimiz tüm boyutlarıyla değerlendirildi.

Sayın Bakanımız ticaret hacmimizi 1 milyar Dolara çıkarmayı hedeflediğimizi ifade etti. Sayın Bakanımız terör örgütü FETÖ’nün Kuzey Makedonya için de tehlike olduğu konusunda mutabık olmaktan memnuniyet duyduğumuzu da vurguladı.