#

Sayın Bakanımızın Macaristan’ı ziyareti, 3 Mayıs 2019

Sayın Bakanımızın Macaristan’ı ziyareti, 3 Mayıs 2019

Sayın Bakanımız 3 Mayıs 2019 tarihinde dost ve müttefik Macaristan’la ilişkilerimizi daha da geliştirmek üzere Budapeşte’yi ziyaret etti.

Sayın Bakanımız ilk önce Macaristan Meclis Başkanı Yardımcısı Istvan Jakab’la biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Macaristan’la Parlamentolararası bağlarımızı geliştirerek, halklarımız arasındaki bağları daha da güçlendireceğimizi ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto’yla da bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Macaristan’la ikili ticaret hacmimizi 6 milyar Dolara yükselteceğimizi, enerjiden savunma sanayiine birçok alanda işbirliğimizi geliştireceğimizi ve Macaristan’ın gözlemci üyesi olduğu Türk Konseyi’nin Budapeşte’de ofis açması için gerekli desteği vereceğimizi vurguladı.

Görüşmeden sonra Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Macaristan Dış Ticaret ve Dış İlişkiler Enstitüsü Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Sayın Bakanımız Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından da kabul edildi.

Sayın Bakanımız ortak kültür mirasımız Gül Baba Türbesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmesini desteklediğimizi ifade etti. Sayın Bakanımız Macaristan’la köklü ilişkilerimizin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan ve Başbakan Viktor Orban’ın başkanlığında yapılacak 4. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısıyla daha ileri gideceğini vurguladı.

Bilahare, Sayın Bakanımız Macaristan’da yaşayan vatandaşlarımızla da biraraya geldi.

Sayın Bakanımız üretken ve çalışkan bireyler olarak yaşamlarını Macaristan’da sürdüren vatandaşlarımızın Macar toplumuna önemli katkılarda bulunduğunu ve zaman içinde kurulan yüzlerce Türk işletmesinin ciddi birer istihdam kaynağı olduğunu ifade etti.

Sayın Bakanımız Macaristan’daki Türk yatırımlarının da yıldan yıla hızla arttığını vurguladı.