#

Sayın Bakanımızın Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi’nin açılışına katılmak üzere Budapeşte’yi ziyareti, 18-19 Eylül 2019

Sayın Bakanımızın Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi’nin açılışına katılmak üzere Budapeşte’yi ziyareti, 18-19 Eylül 2019

Sayın Bakanımız 18-19 Eylül 2019 tarihlerinde Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi’nin açılışına katılmak üzere Budapeşte’yi ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 18 Eylül 2019 tarihinde Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov’la bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede ikili ilişkilerimiz ele alındı.

Sayın Bakanımız ikili ticaret hacmimizi gerçek potansiyeline çıkarmak için gerekli adımları atacağımızı ifade etti.

19 Eylül 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’yla bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Macaristan’la mükemmel ilişkilerimiz ve yeni işbirliği imkanları ele alındı.

Sayın Bakanımız Macaristan’ın Türk Konseyi’ne ilgisinden ve Budapeşte’de Temsilcilik açılmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi’nin açılışına katıldı.

Sayın Bakanımız açılışta yaptığı konuşmada, 10 yıl önce kurulan Türk Konseyi’nin bugün diğer ülkelerin de ilgisini çeken bir uluslararası kuruluş haline geldiğini, Türk Konseyi Budapeşte Temsilciliği’nin Türk dünyası ile Avrupa halkları arasındaki ilişkileri geliştireceğini ve iki coğrafyada faaliyet gösteren iş insanları arasındaki etkileşimi de artıracağını vurguladı.

Sayın Bakanımız ayrıca, bu Ofisin Macaristan ile Türk dünyası arasındaki bağların ve ortak değerlerin teyidi açısından da önem taşıdığını belirtti.

Sayın Bakanımız Türk Konseyi toplantısında da, Konseyin çatısı altında kardeş ülkelerle ekonomiden iletişime, enerjiden ulaşıma birçok alanda işbirliği yapmaya devam edeceğimizi vurguladı.

Son olarak Sayın Bakanımız ve üye ülke Dışişleri Bakanları Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından kabul edildiler.

Sayın Bakanımız Başbakan Viktor Orban’a Budapeşte’de Türk Konseyi Temsilcilik Ofisi açılmasına verdiği destek için teşekkür etti.