#

Sayın Bakanımızın Kazakistan’ı ziyareti, 23-24 Mayıs 2019

Sayın Bakanımızın Kazakistan’ı ziyareti, 23-24 Mayıs 2019

Sayın Bakanımız 23-24 Mayıs tarihlerinde Ortak Stratejik Planlama Grubu 5. Toplantısına katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere Kazakistan’ı ziyaret etti.

23 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Çimkent’te Ahıskalı soydaşlarımızla biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Ahıska Türkü kardeşlerimizle kucaklaşmak ve Ramazan bereketini paylaşmak üzere Çimkent’i ziyaret ettiğini ifade etti.

‪Sayın Bakanımız ‪Çimkent’te iftar sofrasını Ahıskalı kardeşlerimizle paylaştığını ve her zaman ve her yerde Ahıska Türkleri’nin yanında olduğumuzu vurguladı.

Sayın Bakanımız daha sonra başkent Nur-Sultan’a geçti.

24 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Bakanımız ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov eşbaşkanlığında Ortak Stratejik Planlama Grubu 5. Toplantısı gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız toplantıyı kardeş Kazakistan’ın yeni Dışişleri Bakanıyla yapıcı ve sonuç alıcı bir yaklaşımla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Sayın Bakanımız hedefimizin ticaret hacmimizi önce 5 sonra da 10 milyar Dolara çıkarmak olduğunu vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından kabul edildi.

Sayın Bakanımız Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 4. Toplantısını Cumhurbaşkanlarımızın eşbaşkanlığında Kazakistan’daki seçimlerin ardından yapmak istediğimizi ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından da kabul edildi.

Sayın Bakanımız Türk Dünyasının Aksakalı Nursultan Nazarbeyev’in Sayın Cumhurbaşkanımızın teklifi üzerine, tüm üye ülkelerin devlet başkanlarının oybirliğiyle Türk Konseyi’nin Ömür Boyu Onursal Başkanı olduğunu vurguladı.