#

Sayın Bakanımızın Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Japonya’yı ziyareti, 27 Haziran-1 Temmuz 2019

Sayın Bakanımızın Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Japonya’yı ziyareti, 27 Haziran-1 Temmuz 2019

Sayın Bakanımız 27 Haziran-1 Temmuz 2019 tarihlerinde G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere Japonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız G-20 Zirvesi’nde açık ve adil ticaret, istihdamın teşviki, uluslararası ilişkilerde çok taraflılık, düzensiz göç ve terörizmle mücadelede işbirliğinin önemini vurguladı.

Sayın Cumhurbaşkanımız diğer liderleri daha fazla sorumluluk almaya çağırdı.

30 Haziran 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Japonya’da Türk Kültür Yılı çerçevesinde Altes Prenses Akiko’yla birlikte Kyoto’da Ara Güler sergisinin açılışını yaptı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi’nde ‘Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği’ sergisini de ziyaret etti.

Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımız Japonya’da yaşayan vatandaşlarımızla Nagoya’da biraraya geldi.

1 Temmuz 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Japonya İş Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıda iş insanlarıyla biraraya geldi.

Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımız Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yle de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Japonya ile Ekonomik Ortaklık Anlaşmasını en yakın zamanda imzalamak için çalıştığımız ifade edildi. Mükemmel düzeydeki siyasi ilişkilerimize uyumlu olarak ekonomik ilişkilerimize ivme kazandırmak isteğimiz de vurgulandı.