#

Sayın Bakanımızın Irak’ı ziyareti, 28-29 Nisan 2019

Sayın Bakanımızın Irak’ı ziyareti, 28-29 Nisan 2019

Sayın Bakanımız Bağdat, Basra ve Erbil’de temaslarda bulunmak üzere 28-29 Nisan 2019 tarihlerinde Irak’ı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 28 Nisan 2019 tarihinde Bağdat’ta Irak Dışişleri Bakanı Muhammet El Hekim’le bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Irak’ın imarına taahhüt edilen 5 milyar doların DEAŞ’ın yıkıma uğrattığı bölgelerdeki stratejik altyapı projelerinde kullanılacağını, Türk şirketlerin de yeniden imar projelerinde yer alacağını ifade etti.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi tarafından kabul edildi.

Sayın Bakanımız Türkiye-Irak ikili ticaret hacmini 20 milyar Dolar hedefine taşıyacağımızı ve PKK’nın Irak’ta kökünü kurutmak için birlikte mücadele edeceğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız Irak Temsilciler Meclisi Türkmen Grubu Milletvekilleriyle de biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Irak’ın kurucu unsuru ve üçüncü büyük etnik grubu Türkmen kardeşlerimizin güvenliği, hak ve çıkarlarının korunmasının temel önceliklerimizden olduğunu vurguladı.

Bilahare Sayın Bakanımız Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi’yle de bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız su yönetimi konusunda tecrübelerimizi Irak’la paylaşmaya hazır olduğumuzu ve Parlamentolarımız sayesinde ilişkilerimizin daha da güçleneceğini ifade etti.

Sayın Bakanımız Bağdat’tan ayrılmadan önce Büyükelçiliğimizin yakında açılacak olan yeni hizmet binasını da ziyaret etti.

Sayın Bakanımız Bağdat ziyaretini tamamladıktan sonra Basra’ya geçti.

Sayın Bakanımız Basra Valisi Esad el İdani ve Basra aşiretlerinin önde gelenleriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız konumu ve doğal kaynaklarıyla Basra’nın Irak’ın ekonomik başkenti olduğunu ve Türkiye’den Basra’ya ticaret koridoru tesis edeceğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız Basra ziyaretinin ardından Erbil’e geçti.

Sayın Bakanımız 29 Nisan 2019 tarihinde Irak Türkmen Cephesi temsilcileriyle biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Irak’ın üçüncü, IKB’nin ise ikinci büyük etnik grubu olan Türkmen kardeşlerimizin hem Irak hem IKB’de yönetimde temsil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız IKBY Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani’yle de bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız PKK, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleriyle mücadeleye birlikte odaklanacağımızı ve IKBY’yle ticari ve yatırım ilişkilerimizi artıracağımızı ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’yle de bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Ovaköy’de ikinci sınır kapısı açılmasının hem Irak hem IKB için yararlı olacağını vurguladı ve işadamlarımızın faaliyetlerini desteklediğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız son olarak IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani’yle de biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Irak’ın tüm bölgeleri ve gruplarıyla ilişkilerimiz ilerlediğini ve özel sektör ve işadamlarımızla Süleymaniye‘de de daha görünür olacağımızı vurguladı.