#

Sayın Bakanımızın Wittenburg Konferansı Yedinci Toplantısına katılmak üzere Hollanda’yı ziyareti, 10-11 Nisan 2019

Sayın Bakanımızın Wittenburg Konferansı Yedinci Toplantısına katılmak üzere Hollanda’yı ziyareti, 10-11 Nisan 2019

Sayın Bakanımız, Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansı’nın yedinci toplantısını gerçekleştirmek ve Amsterdam Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını yapmak üzere 10 – ‪11 Nisan 2019 tarihlerinde Hollanda’yı ziyaret etti.

10 Nisan Çarşamba günü, Sayın Bakanımız Hollandalı iş insanlarıyla Amsterdam’da biraraya geldi. Sayın Bakanımız doğrudan yabancı yatırımlarda Hollanda’nın Türkiye’de birinci sırada olduğunu ve Türkiye’nin de en fazla yatırım yaptığı ülkenin Hollanda olduğunu belirtti. Sayın Bakanımız ayrıca iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yıl 10 milyar doları kolayca aşacağını ifadeyle iş insanlarımızın vizyonu ve gayreti sayesinde ekonomik ilişkilerimizin daha da gelişeceğini vurguladı.

Sayın Bakanımız 11 Nisan 2019 tarihinde Wittenburg Konferanslarının yedinci toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız Türkiye-Hollanda ilişkilerinin karşılıklı yatırımlardan güvenlik ve terörizmle mücadeleye kadar pek çok alanda geniş yelpazeli işbirliğine sahip olduğunu vurguladı. Sayın Bakanımız Wittenburg Konferanslarının 11. yılında çeşitli Çalışma Gruplarının toplantılarıyla ilişkilerimizin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Amsterdam Başkonsolosluğumuzun yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız 1912’de inşa edilen tarihi binanın, Amsterdam’ın kalbindeki Müzeler Meydanında bulunduğunu ifade etti ve Hollanda’daki vatandaşlarımız ve Türkiye-Hollanda dostluğu için hayırlı olmasını vurguladı.

Sayın Bakanımız ziyaret sırasında, Amsterdam’da Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) temsilcileriyle biraraya geldi. Sayın Bakanımız Türkiye-Hollanda ilişkilerinde, aramızda dostluk köprüsü vazifesi gören Hollanda Türk toplumunun her zaman için önceliğimiz olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı.