#

Sayın Bakanımızın Finlandiya’yı ziyareti, 16-17 Mayıs 2019

Sayın Bakanımızın Finlandiya’yı ziyareti, 16-17 Mayıs 2019

Sayın Bakanımız Letonya’yı ziyaretinin ardından 16-17 Mayıs 2019 tarihlerinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 129. Toplantısına katılmak üzere Finlandiya’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 16 Mayıs 2019 tarihinde katıldığı çalışma yemeğinde, Avrupa Konseyi’nin gücünü, kıtamızı ortak değerler etrafında birleştirme yeteneğinden aldığını ifade etti. Sayın Bakanımız çifte standartları olmayan bir Avrupa'ya ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Thomas Greminger’le biraraya geldi.

Sayın Bakanımız AGİT’in gündeminin hala çok yoğun olduğunu ve Katılımcı Devletler olarak çeşitli sınamalarla karşı karşıya bulunduğumuzu ifade etti. Sayın Bakanımız AGİT’in daha verimli çalışmasını sağlamamız gerektiğini vurguladı.

Sayın Bakanımız daha sonra Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini’yle bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Finlandiya’nın AB üyelik sürecimizde 1999’da önemli rol oynadığını ve bu desteğin AB Konseyi Başkanlığı sırasında da süreceğine inandığımızı ifade etti.

Sayın Bakanımız Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani’yle de biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Gürcistan’ın istikrar ve güvenliğini desteklediğimizi ve İlk Ortak Ekonomi Komitesi toplantısını bu yıl içinde düzenleyeceğimizi ifade etti.

Bilahare Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrougalos’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki tüm meseleler yapıcı bir şekilde ele alındı.

17 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 129. Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız Avrupa Konseyi’nin Avrupa’da yeni ayrışmalardan kaçınması ve güvenilirliğini kaybetmemek için uzman mekanizmalarının siyasileşmesine izin vermemesi gerektiğini ifade etti. Sayın Bakanımız yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, Yahudi düşmanlığı, nefret söylemi ve popülizme karşı birlikte mücadele etmemiz gerektiğini de vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Almanya’yla önümüzdeki dönemde Bakanlıklarımız arasında Stratejik Diyalog Mekanizması ve Hükümetlerarası İstişare toplantılarının yapılacağını ifade etti.